EN

Intel dokončuje prvé spotrebiteľské SSD s 3D Xpoint pamäťami

 
Prvé SSD s veľmi rýchlymi 3D XPoint pamäťami by sme na trhu mohli mať už budúci rok.

Pred nedávnom sme vás informovali o novej technológii pamätí 3D XPoint, ktoré Intel vyvinul v spoluprácu so spoločnosťou Micron a sľubujú až 1000-násobne vyššie rýchlosti ako súčasné NAND pamäte. Na papieri vyzerala technológia sľubne, Intel má však už aj reálny produkt, ktorý ukázal v utorok počas Intel Developer Forum 2015.
 
 
Počas prezentácie Intel ukázal SSD s Xpoint v akcii pomocou benchmarku IOMeter. Toto SSD porovnal s Intel SSD DC P3700 pričom na testovanie boli použité rozličné dĺžky frontov. Pri dĺžke frontu 1 vykazovalo nové SSD 76 600IOPS, zatiaľ čo DC P3700 iba 10 600IOPS. Novinka tak má momentálne v tomto smere asi 7-násobný výkon.
 
 
Disk bol otestovaný v tom istom benchmarku aj v pomere čítania/zápisu 70/30 s dĺžkou frontu 8, kde dosiahol skóre 401 400IOPS. SSD DC P3700 malo 78 900IOPS a tu je tak vidieť asi 5-násobný nárast výkonu, pričom treba poznamenať, že SSD DC P3700 od Intelu je veľmi rýchle SSD do PCIe NVMe rozhrania s vysokou výdržou, takže Intel si pre porovnanie nevybral žiadne béčko. Od uvádzaného 1000-násobného zrýchlenia je však Intel ešte ďaleko.
 
 
Okrem toho, že Intel nové SSD ukázal aj sľúbil, že bežné, spotrebiteľské SSD s 3D XPoint pamäťami dorazia na trh už budúci rok. Predávať sa budú pod značkou Intel Optane Technology. Disky by mali byť dostupné ako v tradičných SSD či M.2 formátoch, tak i v podobe DIMM modulov. Tie však budú určené pre Xeon procesory v serverovom prostredí. Vzhľadom na to, že na vývoji tejto technológie sa podieľal aj Micron je pravdepodobné, že na trhu sa ukážu SSD aj od tohto výrobcu. Cena ešte spomenutá nebola, no disky budú určite drahšie ako bežné SSD s NAND pamäťami.
 
 
 
Komentáre (3)
asag
ciste teoreticky, ak mam SATAIII tak teo max speed je 600Mbps, tak asi potom by sa to neoplatilo
fico
to je vylozene SSD do pcie 3.0 slotu , pri x4 a x8 konaloch nvme . sata3 mas max uz dnes 555MBs viac to neda ,
asag
no neviem, pisu "Disky by mali byť dostupné ako v tradičných SSD či M.2 formátoch, tak i v podobe DIMM modulov"
Pridať nový komentár
TOPlist