Spoločnosť Intel oznámila 10-ročnú spoluprácu s Delftskou technickou univerzitou a holandskou organizáciou pre aplikovaný výskum TNO, s cieľom urýchliť rozvoj v oblasti kvantovej výpočtovej techniky.
Za týmto účelom preinvestuje spoločnosť Intel 50 miliónov USD a poskytne významné inžinierske zdroje priamo v mieste výskumu a tiež v priestoroch Intel. Okrem toho poskytne aj technickú podporu.
Kvantová výpočtová technika by mohla pomôcť v riešení zložitých problémov, ktoré sú v súčasnosti prakticky neprekonateľné, vrátane zložitých simulácií, ako sú rozsiahle finančné analýzy a efektívnejší vývoj liekov. Kvantová výpočtová technika je oblasť výskumu, ktorá je pre Intel zaujímavá, pretože má potenciál zvýšiť možnosti vysokovýkonných počítačov zajtrajška. V súčasnosti riešenie zložitých úloh zabezpečuje napr. systém zdieľaného výkonu ako Folding@Home.
Plne funkčný kvantový počítač je minimálne 10 rokov vzdialený, aspoň to tvrdí Intel. Intel aj preto poskytne svoje poznatky z pokročilej výroby, elektroniky či architektúry. Intel sa domnieva, že bez spolupráce nedokáže žiadna spoločnosť alebo organizácia sama odomknúť cestu ku pokročilej kvantovej výpočtovej technike. Hoci niekoľko firiem, napríklad D-Wave sa o to celkom úspešne pokúša. Aplikovanie technológie do praxe je ale vzdialená budúcnosť.
„Poznatky v špecializovanej elektronike spolu s pokročilou fyzikou sú nevyhnutným krokom k priblíženiu kvantovej výpočtovej techniky bližšie ku realite,” povedal Mayberry (viceprezident Intel a riaditeľ laboratórií Intel Labs). „Zatiaľ čo doteraz bol hlavným cieľom výskumu kvantovej výpočtovej techniky vývoj qubitu, meranie, ovládanie a prepojenie viacerých qubitov si bude vyžadovať nízkoteplotnú elektroniku, a to už je naša parketa. Naša spolupráca s QuTech preskúma prelomové objavy kvantovej výpočtovej techniky, ktoré by mohli mať vplyv na celý priemysel.”
Nedávno sme vás informovali, že vedcom sa podaril prvý veľký krok ku kvantovým superpočítačom a to vytvorením kvantového prepojenie, teda „quantum interconnect“.
„V priebehu nasledujúcich piatich až desiatich rokoch si bude pokrok v oblasti kvantovej výpočtovej techniky vyžadovať kombináciu vynikajúcej vedy s inžinierstvom na vysokej úrovni,” povedal popredný vedec Lieven Vandersypen z QuTech. „Na realizáciu zložitých okruhov s veľkým počtom kvantových bitov bude nevyhnutné know-how z polovodičového priemyslu a preto je QuTech nadšený z partnerstva s vedúcou polovodičovou spoločnosťou na svete.”
Zdroj: Intel TS
Lojzo
Pjetro de