Nedávny výskum sledujúci tienenie kozmického žiarenia vo Veľkej pyramíde priniesol objav doteraz neznámeho asi 30 metrov dlhého prázdneho priestoru.
Čo táto skrytá komora obsahuje, kozmické žiarenie nenaznačilo a účel je otvorenou otázkou. Je tu prvá hypotéza o jej účele a znie zaujímavo. Podľa nej komora obsahuje železný trón. Pozornému čitateľovi môže napadnúť otázka. Chufuova pyramída nazývaná aj Veľká pyramída pri Gíze bola predsa postavená v dobe bronzovej. V dobe keď bola postavená chýbalo do príchodu doby železnej ešte dvanásť storočí. Žiadne železo sa na planéte nevyťažilo ešte viac než tisíc rokov potom čo Veľká pyramída už stála. Kde sa teda v dobe bronzovej vzalo železo? A tu začína byť železný trón v pyramíde ešte zaujímavejší. Je zo železa meteoritov. Časť z nich obsahuje železo a z tohto železa bola ukutá železná časť trónu. Na rozdiel od trónu z Game of Thrones nie je trón vo Veľkej pyramíde celý zo železa, jeho konštrukcia bude pravdepodobne z dreva. Takéto železo sa dá rozpoznať podľa vysokého obsahu niklu.
S hypotézou prichádza Giulio Magli z Politecnico di Milano. V článku zverejnenom na arxiv.org uvádza, že trón patrí medzi pohrebnú výbavu. Podľa neho novoobjavený priestor vo Veľkej pyramíde, nemôže byť určený na rozloženie hmotnosti nad Veľkou galériou pyramídy, tak ako to tvrdia niektorí egyptológovia. Keďže priestor nesúvisí so štruktúrou pyramídy, musí mať nejaký špecifický účel. Argument o prítomnosti pohrebného vybavenia, ktorého súčasťou je aj železný trón je založený na informáciách uvedených v Textoch pyramíd. Ide o zbierku staroegyptských religióznych textov, v ktorých sa napríklad v kapitole 536 píše o železnom tróne. Podľa textu faraón, predtým než odíde na nebesá, sedí na železnom tróne. Text ďalej uvádza, že faraón bude sedieť na železnom tróne po prekročení severných dverí a že k trónu vedú hviezdne schody. Pyramída má štyri známe šachty, pričom severná by mohla končiť v novoobjavenej komore, a mohla by byť Severnými dverami z Textov pyramíd. Severná šachta bola skúmaná a končí zábranou, za ktorú sa doteraz nepodarilo dostať.
Trón z cédrového dreva, zdobený zlatom bol súčasťou pohrebného vybavenia hrobky Chufuovej matky. Preto je možné, že železný trón bol v Chufuovej pyramíde. Giulio Mangli si uvedomuje že jeho hypotéza o miestnosti pre pohrebné účely obsahujúcej aj železný trón je veľmi špekulatívna. Ale, ako uvádza v závere svojho články je na rozdiel od pseudovedeckých teórii overiteľná ďalším výskumom Veľkej pyramídy.
Zdroj: arxiv.org
Tomas Kmec
anonym
Hrochy
Zu
Koleso
Tetris
suTo8
Tetris
sidaksom@seznam.cz
Ladislav Sloviak
ujebalomiznichdekel