Vo veľkej sieti infikovaných počítačov rozosielajúcich nevyžiadanú poštu boli objavené už aj domáce smerovače, televízie a dokonca aj chladnička.
Typickým postupom pri DDoS útokoch, prípadne rozosielaní nevyžiadanej pošty (spam) je získanie veľkej siete rôznych počítačov po celom svete. Útočníci ich získavajú infikovaním daných zariadení vírusmi, pričom pred samotným útokom sa všetky naraz aktivujú a vykonajú svoju záškodnícku činnosť. Až doteraz sa pri podobných útokoch objavovali ako „nevedomé obete“ tradičné počítače, bezpečnostná firma Proofpoint však odhalila novinku – kybernetický útok, v ktorom sa objavili aj také zariadenia, ako televízie či chladničky.
Pod spoločným názvom „Internet Of Things“ si môžeme predstaviť rôzne domáce spotrebiče a gadgety, ktoré okrem svojej bežnej funkcie disponujú aj pripojením na internet. Práve toto ako aj ich zastaraný softvér s nezaplátanými bezpečnostnými dierami ich robí ideálnymi cieľmi pre zneužite vo veľkých botnet sieťach.
Jedna takáto mala podľa Proofpoint vykonať veľký spamový útok od 23. decembra do 2013 do 6. januára 2014. Pri ňom bolo z rôznych počítačov po celom svete rozoslaných približne 750 tisíc emailových správ. Viac ako štvrtina z nich však nepochádzala z infikovaných počítačov, ale práve z rôznych domácich zariadení. Medzi nimi sa našli smerovače (routre), inteligentné televízie (tzv. SmartTV), multimediálne centrá či dokonca aj chladnička. Zraniteľné ich však okrem neaktualizovanej softvérovej výbavy robí aj absencia antivírusov a často nezmenené, štandardné prístupové heslá (schválne, skúste či aj do vášho domáceho smerovača nemáte ešte meno a heslo v tvare „admin“ – „admin“).
Tento prípad bude zrejme jedným z prvých zdokumentovaných zneužití domácich spotrebičov na kybernetické útoky, no celkom iste nie posledným. Odborníci totiž odhadujú, že do roku 2020 by podobných prístrojov v našich domácnostiach mohlo byť až 200 miliárd.
Zdroj: Proofpoint
passco