Na toto sme čakali! Microsoft sľúbil, že 6. októbra predstaví nové Windows 10 zariadenia vrátane očakávaných smartfónov Lumia 950 a 950XL. Tak sa aj stalo, no prekvapil aj úplnou novinkou Surface Book!
Zaujímavosťou na začiatok bolo, že na akcii nemal byť prítomný CEO Satya Nadella. Ako prvý sa tak na pódium dostal Terry Myerson z Microsoftu, ktorý najprv vychválil Windows 10 a pochválil sa, že Windows 10 už zaznamenal po 10 týždňoch existencie viac ako 110 miliónov inštalácii. Microsoft Store zaznamenal už viac ako 1,25 miliardy návštev. 650 miliónov stránok bolo prezretých cez Microsoft Edge. Úctyhodné čísla.
Téma sa neskôr presunula na hry. Microsoft vydá 20. októbra špeciálnu edíciu Xbox One s 1TB kapacitou a Halo 5 hrou za $499. Konzola dostane Windows 10 počas obdobia Vianoc.
Myerson sa neskôr venoval technológii HoloLens. Project Xray prináša hologramy, ktoré môžete chytať. „Wereable holograms“ ako ich nazval Microsoft, dokážu spolupracovať s užívateľom. Žiadne káble, žiadne telefóny. Predvedené demo vyzerá dobre a Microsoft spúšťa vývoj pre HoloLens development kit, ktorý dorazí v prvom kvartáli 2016 za vysokú cenu $3000. Kým však VR kit dorazí k spotrebiteľom jeho cena klesne (našťastie).
A konečne Microsoft Band, o ktorom sa hovorilo dlhé týždne. Náramok vyzerá byť určený najmä športovcom a ľudom, ktorí žijú zdravo a aktívne. Predstavenie si na starosti zobrala Lindsey Matese z Microsoftu. OLED displej chránili sklo Gorilla Glass 3 a obsahuje celú radu senzorov. „Pridali sme 11. senzor, barometer“. S Band náramkom je tak možné sledovať aj výšku. Nechýba samozrejme GPS, UV monitoring, sledovanie spánku či spálených kalórií, notifikácie a podobne. Na palube je aj Cortana.
Náramok je možné spárovať s aplikáciou Microsoft Health na smartfóne a sledovať všetky zozbierané dáta. Náramok dokonca dokáže merať množstvo kyslíku, ktorý užívateľ dokáže využiť (zrejme kapacitu pľúc). Nechýba pochválenie sa, že Microsoft Band je jediné zariadenie na trhu, ktoré to dokáže.
Band dokáže spolupracovať nielen s Windows platformou, ale aplikácia Health bude dostupná aj pre iOS a Android operačným systémom. Náramok sa začne predávať 30. októbra za $249. Predobjednávky začnú dnes.
Na pódium sa vracia Myerson a je čas na tablet Surface. „Je to tablet, ktorý môže nahradiť váš počítač“, tvrdí Myerson. Surface divízia prináša Microsoftu ročne 3,5 miliardy. Ale čo straty?
Na pódium ide Panos Panay, ktorý konečne oficiálne predstaví nové Lumie. Aj tak všetko už vieme :) Po chvíli však Panos vytiahne z vrecka Lumiu 950 a vidíme tak, že reálny vzhľad potvrdzuje uniknuté obrázky, ktoré Internetom kolovali týždne. „Cortana, Edge, Office, Outlook, všetko vo vašom vrecku“.
Zaujala však technológia tekutého chladenia. Tento popis sa objavil na chvíľu na prezentácii za chrbtom Panosa, Microsoft sa však k nej nevyjadril.
Tak ako sa čakalo, Lumia 950 bude mať 6-jadrový procesor, Lumia 950XL, poskytne 8-jadier procesora. Menší model má 5,2“ uhlopriečku, väčší súrodenec ponúkne 5,7“. Oba displeje sú typu OLED, ktoré Panos extra vychvaľoval. Windows 10 na palube neprekvapí.
Fotoaparát taktiež nezaostáva. 20Mpx senzor s triple LED EGD Natural bleskom a optická stabilizácia 5. generácie. To znie zaujímavo.
Oba mobily budú mať 32GB vstaveného úložiska a pre nabíjanie nový USB konektory typu C (zrejme USB 3.0 nakoľko sľubuje prenosy rýchlosťou 5Gbps). Konektor tiež poskytne rýchle nabíjanie (viac ako 50% kapacity za 30 minút).
Windows 10 okrem Edge, Cortany, Office prináša do Lumii ešte jednu novinku...Continuum. Predstavil ju Brain. „Hey Brian“, a telefón sa odomkol vďaka Windows Hello. Celkom pôsobivé. Pre využitie Continuum budete potrebovať príslušenstvo v podobe malej krabičky, ku ktorej sa smartfón pripojí cez USB typu C. K monitoru je možné pripojiť zariadenia následne buď cez HDMI, alebo DisplayPort. Nechýba ani trojica USB portov.
Technológia Continuum cez smartfón pracovala svižne a spoľahlivo. Univerzálne aplikácie balíka Office pracovali bez problémov a rozlíšenie na monitore sa dobre prispôsobilo. Každé zariadenie je navyše nezávislé od seba a zatiaľ čo máte pripojený smartfón k monitoru môžete bez problémov využívať smartfón a písať SMS a iné veci. Počas používania počítača cez smartfón je tiež možné využívať tradičné klávesové skratky ako ctrl+c či alt+tab.
Microsoft Display Dock dokonca umožňuje pripojiť USB zariadenia ako napr. externé pevné disky. Počas pripojenia sa zo smartfónu prenáša dokonca aj zvuk.
Poznáme konečne aj finálne ceny. Lumia 950 bude stať $549, Lumia 950 XL sa začne predávať za cenu $649. Oba dorazia v novembri.
Konečne pár slov o novom Surface. Predtým však ešte späť k Surface Pro 3. Krátke video prezentuje tento tablet ako vhodný nástroj pre profesionálov a možné je ho použiť aj pre CAD modelovanie. 98% ľudí, ktorí používajú Surface Pro 3 ho odporúčajú.
Surface Pro 4 prichádza v sprievode piesne Thunderstruck od AC/DC. Za mňa palec hore :). O 50% rýchlejší ako Macbook Air. „Najštíhlejšie, najvýkonnejšie zariadenia s Intel Core procesorom...nič sa ani len nepriblížilo“. Takto vychvaľuje Microsoft nový Surface Pro 4.
Tablet má 12,3“ displej , viac ako 5 miliónov pixelov a 267ppi. Nie je to však iba o pixeloch. Microsoft uvádza aj novú technológiu PixelSense technológiu displeja, vďaka ktorej by mal mať displej ešte vyššiu kvalitu.
K tabletu je dostupné aj nové pero. Microsoft Pen ponúka až 1024 úrovni prítlaku. Na druhom konci má peru „gumu“. Na jedno nabitie by malo vydržať celý rok.
V spolupráci s prehliadačom Edge je možné jednoducho perom vytvárať poznámky na webové stránky.
Nový tablet je o 30% rýchlejši ako Surface Pro 3.
A čo porovnanie s Macbook Air? No jasné, tam je to ešte lepšie.
Až 16GB RAM a 1TB pevný disk. To všetko pri 8,4mm hrúbke.
Surface Pro dokovacia stanica je taktiež novinkou. Áno, bude fungovať aj so Surface Pro 3. Ponúkne 4 USB 3.0 porty, dva 4K DisplayPort porty, Ethernet a „jeden produktívny konektor“.
Nový je aj obal pre Surface Pro 4. V podstate ide o klávesnicu. Aj tento obal/klávesnica bude kompatibiliná so Surface Pro 3.
Surface Pro 4 bude stáť $899. Predávať sa začne 26.10.
„Čo ak by ste chceli Surface? Ale chceli by ste chceli Surface notebook, Niečo s väčším displejom, niečo s perfektným zážitkom pri písaní“. Čaká náš väčší kolega Surface Pro 4? „Presne to sme urobili. Urobili sme ultimátny notebook. Urobili sme Surface Book“. Vau, toto málokto čakal.
„Toto je ultimátny notebook. Je to prvý notebook od Microsoftu". 13,5“ PixelSense displej, viac ako 6 miliónov pixelov, 267ppi. Kvalita displeju je opäť vynášaná do nebies.
Na notebooku by sa malo aj úžasné písať a to vďaka 1,6mm vysokým klávesam, ktoré sú údajne extrémne tiché. Klávesnica je navyše podsvietená. Kvalitné spracovanie s presným snímanom neobišlo ani touchpad. Microsoft má na konte niekoľko dobrých ergonomických klávesníc takže sa dá veriť tomu, že svoje skúsenosti zúročil aj tu. Klávesnica má aj snímač odtlačkov prstov.
Výkon notebook tiež neobišiel. Grafický čip s GDDR5 pamäťou je od nVidie, pozoruhodná je najmä 12 hodinová výdrž batérie.
Opäť prišlo na radu jemné chvastanie a Surface Book je údajne najvýkonnejším 13“ notebookom, aký bol kedy vyrobený.
Porovnanie s rovnocenným Apple produktom nesmie chýbať. Oproti nemu je novinka Microsoftu údajne 2x výkonnejšia.
Nakoniec cena. Microsoft Surface Pro lacný veru nebude. $1500 je dosť. Notebook dorazí spoločne so Surface Pro 4 26.10.
Na koniec prekvapenie pri ktorom diváci vstali zo sedadiel. Displej Surface Book je možné odpojiť! Koncept nie je nový, no divákom sa očividne páči. „Ide o najvýkonnejší notebook vo svojej triede“, zaznelo v sále už aspoň 4.-krát. Microsoft sa už trochu opakuje.
Nakoniec na pódium dorazil aj šéf Microsoftu Satya Nadella. Ten už nepredstavil žiadny produkt, iba zdôraznil význam Windows 10 a nových produktov Microsoftu, ktoré dorazia na trh.
Pridať nový komentár