Najväčšie problémy sú spojené s chladením datacentier. Tie si totiž vyžadujú nielen vysoké prevádzkové náklady, ale aj vysoké náklady na výstavbu špecializovaných miestností. Microsoft sa snaží vyriešiť tento problém po svojom – testuje datacentrá na dne Tichého oceánu.
Celý projekt má názov Project Natick a prvé testy dosahujú úspechy. Prvé datacentrum má dokonca aj názov – Leona Philpot, Microsoft ju umiestnil približne 1 km od pobrežia. Leona Philpot dokázala fungovať bez problémov 105 dní, presiahla pritom plánovanú životnosť. Výhodou je aj to, že dátové centrá dokážu byť umiestnené do oceánu a zároveň funkčné do 90 dní, pričom postaviť nové dátové centrum na pevnine trvá aj dva roky.
Medzi ďalšie výhody je blízkosť podvodných dátových centier od husto obývaných oblastí. V budúcnosti ich bude možné stavať aj do riek v mestách, čo má zabezpečiť výrazne nižšie odozvy siete, než je tomu dnes.
Microsoft momentálne pracuje na dátovom centre, ktoré je trikrát väčšie než Leona Philpot.
Projekt predpokladá nasadenie dátových centier pod vodu zhruba do 5 – 10 rokov. Nevýhodou je, že takto uložené dátové centrá nie je možné zo dňa na deň servisovať a zároveň ich nie je možné opravovať cez noc.
Zdroj: arstechnica
jk2
caesar
martinxxxxx