Podľa konvergentnej evolúcie rôzne druhy dospejú vo svojom vývoji k podobným znakom.
Evolúcia prináša podobné riešenia rôznymi cestami. Podobný orgán sa môže vyvinúť u dvoch druhov nezávisle rôznymi cestami. Príkladom podporujúcim túto argumentáciu je oko chobotnice, ktoré je podobné tomu ľudskému. Spoločný predok chobotnice a človeka sa na vývojovom strome nachádza hlboko v minulosti, v slimákovi podobnom tvorovi žijúcom pred 550 miliónmi rokov. Ten tento komplexný orgán nemohol mať a tak sa oko chobotnice a človeka vyvinulo nezávisle do veľmi podobnej formy.
Evolúcia vo svojom výsledku preto nie je náhodná, ale vedie k podobným znakom u vyvíjajúcich sa druhov. Podľa paleontológa a evolučného biológa Conwaya Morrisa je evolúcia všadeprítomná a na podobných planétach sa život bude vyvíjať podobne. Tvrdí, že evolúcia na iných planétach dospeje k očiam, končatinám, inteligencii, výrobe nástrojov, ba dokonca k schopnosti mať orgazmus. Vo svojej knihe The Runes Of Evolution: How the Universe became Self-Aware, ktorá práve vyšla obhajuje myšlienku, že história života je omnoho viac predpovedateľná, než sme si kedy mysleli.
O svojej najnovšej knihe hovorí "Odložme celý strom života bokom, dokonca aj medzi cicavcami ľudia reprezentujú len jednominútové zablesknutie v ohromnej (a prevažne fosilizovanej) rozvetvenosti. Každý žijúci druh je priamym potomkom nesmierneho reťazca v súčasnosti už vymretých predkov, ale evolúcia sama o sebe je presným opakom priamosti. Skôr je to nekonečné objavovanie, skúmajúce ohromné priestory biologického hyperpriestoru. Táto kniha je pravdaže oslavou toho ako svet je (a bol) obývaný množstvom foriem, iskrivou tapetou života".
Myšlienku podobnosti mimozemské života životu pozemskému (na iných planétach podobných Zemi), životných foriem s končatinami, mozgom a inteligenciou prezentuje a popularizuje Conway už roky. Tentoraz prichádza s obrazom extraterestrálnych planét, na ktorých sa vyvinuli mnohé druhy a ekosystémy podobne ako na Zemi. Nájdu sa na nich napríklad predátori podobní žralokom, mangrovníky či huby.
V súčasnosti sa búrlivo rozvíja naše poznanie exoplanét, planét pri iných hviezdnych systémoch. K tomuto momentu je potvrdená existencia 1854 planét mimo Slnečnej sústavy. Medzi nimi je veľký počet tých podobných Zemi, s podobnými podmienkami pre vývoj života. Aj keď úplne nerozumieme ako život vzniká, je možné, že vzniká všade kde sú vhodné podmienky. Konvergencia potom hovorí, že evolúcia na týchto planétach povedie k vzniku inteligentného života.
Conway dochádza k Fermiho paradoxu, kde zvyšujúca sa istota existencie mimozemských civilizácii vedie k otázke prečo nevidíme príznaky ich existencie. Následne vedie k možnému záveru, že mimozemské civilizácie v určitej fáze svojho vývoja zanikajú. Conway k tomu hovorí "Takmer istota existencie ET-ho niekde tam vo vesmíre znamená, že niečo nevyšlo, a to zlým spôsobom. Nemali by sme byť sami, no sme.".
Neprehliadnite o Fermiho paradoxe v článku: Interview so Sethom Shostakom o hľadaní mimozemských civilizácií |
Zdroj: phys.org
passco
Pjetro de
simona
Pjetro de
etpozemstan
elementar
elementar
passco
Pjetro de
jozze
Nezmar1
Pjetro de
Terradyn11
roob
Pjetro de
karolína
Mairiam
roob
pe3kx
Shatterhand
pe3kx
passco
roob
pe3kx
zibi
passco
Pjetro de
Pjetro de
Áno
johan_z_marsu
Frgala