EN

Miniraketoplán X-37B opäť poletí

Vojenský miniraketoplán X-37B sa chystá na svoj tretí let.

Celkovo má americká armáda k dispozícii dva takéto miniraketoplány. Prvý označený ako OTV-1, skratka z Orbital Test Vehicle, odštartoval na špičke rakety Atlas V na svoj inauguračný let 22. apríla 2010 a zotrval vo vesmíre celkovo 224 dní. X-37B bol dizajnovaný na maximálnu dĺžku pobytu vo vesmíre 227 dní. OTV-1 si počínal pri svojom prvom lete úspešne a tak program pokračoval letom druhého miniraketoplánu OTV-2. Ten odštartoval 5 marca 2011, už 4 mesiace po pristáti svojho staršieho brata 3, decembra 2010 na vojenskej základni Vandenberg AFB. A začal svoju rekordnú púť vo vesmíre. Obehol Zem viac než 7 tisíc krát a zotrval vo vesmíre rekordných 468 dní. To je viac než zotrval vo vesmíre napríklad raketoplán Discovery, ktorý počas všetkých svojich 39 letov strávil na orbite celkovo 365 dní počas ktorých obehol Zem 5800 krát. 

Po 468 dňoch v nehostinných podmienkach vesmíru OTV-2 automaticky bez akýchkoľvek problémov pristál na trojkilometrovej pristávacej dráhe Vandenbergovej základne. Rekordne dlhý pobyt vo vesmíre prežil vo veľmi dobrom stave. Ako sa už vtedy predpokladalo, po prvom lete ktorý testoval funkčnosť všetkých systémov miniraketoplánu a druhom ktorý testoval hranice ich životnosti tretí prinesie test znovupoužiteľnosti OTV. Na tretí let naplánovaný na 25. októbra 2012 poletí opäť prvý miniraketoplán OTV-1.  

Koncept raketoplánov tak po penzionovaní raketoplánov Space Shutle stále žije v jeho menšej X-37B podobe. 

 

X-37B, pre americkú armádu vyvíja divízia spoločnosti Boeing Phantom Works.

Parametre X-37B 

Dĺžka: 8.9 m
Rozpätie krídel: 4.5 m
Výška: 2.9 m
Váha s nákladom: 4,990 kg
Energia: Gálium arzenidové solárne články s lítium-iónovými batériami
Nákladový priestor: 2.1 × 1.2 m
Orbitálna rýchlosť: 28,200 km/h 

 

X37-B v nose rakety Atlas V.

 

The x-37B Orbital Test Vehicle is an unmanned space test vehicle for the USAF.
Source Space.com: All about our solar system, outer space and exploration

Komentáre (1)
Stavocel
Mimochodem, kde skončil jednomístný kosmický kluzák DYNA SOAR ze 70.let min.století ? Ten se do Vesmíru ani nepodíval, ruský (tenkrát sovětský) Buran letěl aspoň jednou, bez posádky, v plně automatickém režimu.
Pridať nový komentár
TOPlist