Zamysleli ste sa niekedy, či pes dokáže snívať? My máme odpoveď.
Vedecká štúdia dokázala, že psy snívajú rovnako ako ľudia, predovšetkým o aktivitách vykonaných počas dňa. Ak máte domáceho miláčika, určite ste si všimli, že spí oveľa viac než vy. Pre niekoho môže byť prekvapením, že pes prechádza počas spánku, rovnako ako človek, viacerými fázami – bdelosť, REM (slovensky, paradoxný spánok) a non-REM (hlboký alebo ortodoxný spánok). Ešte v roku 1977 vedci sledovali aktivitu mozgu 6 psov, výskum ukázal, že pes trávi 12% času počas spánku v režime REM a 23% v hlbokom spánku (non-REM). Väčšina snov prebieha počas REM a non-REM spánku, avšak tie, ktoré si dokážeme pamätať, pochádzajú z hlbokého spánku. Budíme sa väčšinou po tejto fáze. Prejdime naspäť k psom.
V roku 2001 výskum vykonaný na potkanoch ukázal, že mozog potkana počas spánku vykonáva rovnakú činnosť ako mozog u spiaceho človeka, minimálne veľmi podobnú činnosť. A malo by to platiť u všetkých cicavcov. Zdá sa, že stavy REM a non-REM sú úzko späté s pamäťou a učením sa. Pes si tak kategorizuje denné aktivity, ale zároveň mu spánok pomáha pamätať si prostredie, v ktorom sa pohybuje. Mozog si vytvára prepojenia či skratky medzi zážitkami a dáva si ich dokopy, vznikajú synaptické spojenia. Psy vstupujú do REM stavu zhruba po 20 minútach, pričom takýto stav trvá 2 – 3 minúty. Môžete si všimnúť, že pes nepravidelne dýcha a mykajú (sťahujú) sa mu svaly.
Aký je teda záver? Šablóna snívania je podobná ako u ľudí. S tým rozdielom že psy snívajú o „psých veciach“ ako potrava, hranie sa, behanie či naháňanie vtákov. Ešte jedna zaujímavosť na záver. Veľkosť psa ovplyvňuje aj snívanie – väčšie psy majú menej frekventné ale dlhšie sny, na rozdiel od malých psov, ktoré snívajú častejšie ale kratšie. Psy by tak mohli mať aj nočné mory. Najlepší priateľ človeka tak má oveľa viac spoločné s človekom, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.
Zdroj: livescience
Pridať nový komentár