Vesmírny odpad vrazil do Medzinárodnej vesmírnej stanice a spôsobil prasklinu na jednom okne.
Na ISS došlo ku kolízii. Presnejšie povedané, do jedného z okien vrazil malý úlomok vesmírneho odpadu, informovala o tom Európska vesmírna agentúra (ESA) a astronaut Tim Peake, ktorý sa na stanici nachádzal. Práve tento astronaut sa o fotografiu prasknutého skla podelil s verejnosťou na sociálnej sieti Twitter. Ako môžeme vidieť, sklo je viditeľne prasknuté a podľa informácii je prasklina veľká asi 7mm. Jedná sa konkrétne o okno v časti Cupola na ISS.
Often asked if @Space_Station is hit by space debris. Yes – this chip is in a Cupola window https://t.co/iH87Dt80yV pic.twitter.com/7ZvVs4myM0
— Tim Peake (@astro_timpeake) 12. mája 2016
Dôvod na paniku však posádka ISS nemá. Okná na stanici nie sú zďaleka z obyčajného skla ako okná v domoch. Každé okno pozostáva zo 4 vrstiev. Vnútorná vrstva chráni okno pred údermi astronautov , ďalšie dve 25mm sklenené panely sú najhrubšie a posledná je vonkajšia vrstva, ktorá chráni okno pred vesmírnym odpadom. Práve toto je vrstva, ktorá bola poškodená.
Zaujímavé je, čo prasknutie okna spôsobilo. Podľa ESA išlo o vesmírny odpad s priemerom niekoľko tisícin milimetra. Pravdepodobne išlo o kúsok farby alebo plechu zo starej družice či satelitu. Aj takto maličký kúsok stačí na to, aby došlo k prasknutiu skla kvôli veľmi vysokej rýchlosti odpadu a jeho vysokej kinetickej energii, ktorú pri náraze „daruje“ druhému objektu.
Vesmírny odpad je veľmi nebezpečný pre astronautov a ich prechodné obydlia vo vesmíre. V súčasnosti lieta okolo modrej planéty viac ako 23 000 kusov odpadu s priemerom viac ako 5cm. Tých menších máme nad hlavami viac ako pol milióna. ESA pritom uvádza, že odpad s priemerom 1cm by spôsobil oveľa väčšie poškodenia a mohol by vyradiť satelit z prevádzky. Odpad s priemerom viac ako 10cm by sa mohol stať fatálny pre celú vesmírnu loď či satelit. Vznikajú preto rozličné nápady na likvidovanie vesmírneho odpadu.
Zdroj: theregister
juraj hujer
Vrtichvost
mano8