EN

Najväčší rádioteleskop histórie bude v Juhoafrickej republike a Austrálii

Sústava teleskopov SKA s plochou a možnosťami ekvivalentnými jednokilometrovému teleskopu vyrastie v Južnej afrike a Austrálii.

SKA je skratkou pre Square Kilometre Array teleskop skladajúci sa z troch tisícok navzájom prepojených 15 metrových tanierových teleskopov s citlivosťou 50 násobne prekonávajúcou doterajšie teleskopy. SKA vďaka tejto extrémnej citlivosti dokáže zachytiť signál bežného leteckého radaru zo vzdialenosti 50 svetelných rokov. Projekt s predbežnou cenou jeden a pol miliardy eur by mal do plnej prevádzky vstúpiť v roku 2024. So začiatkom výstavby sa počíta v roku 2016.

Celková plocha teleskopov dosiahne jeden kilometer štvorcový. Doterajší najväčší rádioteleskop Arecibo s priemerom 305 metrov, ktorý po viac než päťdesiatich rokoch čo Arecibo držal svetové prvenstvo prekoná v roku 2016 čínsky 500 metrový rádioteleskop FAST. Teleskopy SKA budú usporiadané v piatich špirálach rozprestierajúcich sa do vzdialenosti až 3 tisíc kilometrov. Po dokončení bude sledovať oblohu vo frekvenčnom rozsahu od 70 MHz do 30 GHz.

Základná myšlienka a koncept projektu sa zrodil v roku 1991. Projekt postupne dozrieval a uplynulý týždeň v Amsterdame združenie 67 inštitúcií z 20 krajín zapojených do SKA projektu rozhodlo o umiestnení tohto aj z technického hľadiska unikátneho projektu. Definitívne rozhodnutie padlo, teleskop nájde svoj domov v Juhoafrickej republike a Austrálii. Dve tretiny tanierov v Afrike, tretina v Austrálii. 

 

Umelecká predstava jadra SKA. Credit: SKA Project Development Office and Swinburne Astronomy Productions

 

Päť hlavných otázok a tém na ktoré sa SKA zamerá

- Ako sa vyvíjali galaxie a čo je tmavá energia?

- Je správna Einsteinova predstava o gravitácii?

- Pôvod a vývoj magnetických polí v kozme

- Hľadanie života a planét vo vesmíre

- Skúmanie prvých čierných dier a hviezd

 

Spracovanie signálu produkovaného sústavou teleskopov SKA bude mať na starosti centrálny počítač s výkonom približne 100 miliónov bežných PC (100 petaflopov, 10^18 operácií za sekundu). SKA vyprodukuje enormné množstvo údajov. Každú sekundu každý z tritisíc teleskopov zaznamená 160 Gibabitov údajov ktoré budú prenesené do centrálneho počítača. To je traffic desaťnásobne prekračujúci celkový súčasný traffic celého internetu. 

 

 

Zdroj: www.skatelescope.org

Komentáre (1)
ppes1986
160 Gibagitov mate tam chybu
Pridať nový komentár
TOPlist