US Navy plánuje integrovať robotické systémy a umelú inteligenciu (AI) do mnohých úloh – od vojenských misií až po nebojové podporné úlohy.
Nie, že by k tomu nedochádzalo aj dnes, ale integrácia trvá dlho. Samozrejme v súčasnosti už viacero obdobných úloh dokážu ovládať aj automatizované stroje napr. UCLASS (Unmanned Carrier-Launched Airborne Surveillance & Strike) vo vzduchu, LDUUV (Large Diamater Unmanned Underwater Vehicle) pod vodou či SUV (Swarm boat unmanned Vehicle) na vode. Americké námorníctvo spomína, že sa jej technici zvyčajne zameriavajú len na bojové misie, tie podporné však chýbajú.
Zástupca riaditeľa "Tak Force Innovation" a zároveň zástupca vedúceho pre Stratégie a Inovácie, Bob Kozloski sa vyjadril v duchu, že je ich povinnosťou sledovať aj podporné činnosti dôležité pre armádu: „Prečo by teda AI nemohla zabezpečovať logistiku, manažment či iné prevádzkové činnosti?“.
US Navy sa chce inšpirovať privátnym sektorom, ktorý investuje ťažké peniaze do vývoja umelej inteligencie - s cieľom zrýchliť jednotlivé úlohy a hlavne ich uskutočniť lacnejšie. US Navy zároveň plánuje prebrať niektoré poznatky z privátneho sektora – napr. ovládanie hlasom, ontologické inžinierstvo (nový vedný odbor v rámci informatiky) či automatické plánovanie. Dočkáme sa teda Siri či Cortany aj pre US Navy?
Úrad, kde pracuje aj Kozloski 5. júna vydal memorandum, kde definujú základne body s cieľom možnej integrácie robotiky a umelej inteligencie.
Námorníctvo na záver upozornilo, že investovalo nemalé peniaze do firiem, ktoré dnes vlastní Google alebo iné spoločnosti. Preto tzv. ONR (the Office of Naval Research), teda námorný výskum US Navy nie je možné odsudzovať pre pomalú integráciu obdobných systémov. Tu sa však námorníctvo pozastavilo a poukázalo na príklade autonómneho auta Google: „Google auto funguje dobre na rušnej ulici, ako ale bude fungovať mimo označených ciest?“.
Najväčšie obavy ostávajú – koľko autonómie možno dať automatickým zbraniam?
/doplnené
Image Credit: US Navy Photo
Pridať nový komentár