Darovať astronautkám na narodeniny kvety budú môcť už aj na ISS. Prvýkrát tam totiž nasadili kvety.
Po tom, čo astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici úspešne vypestovali šalát sa pustili aj do kvetov, presnejšie do cínií. Z tých síce úžitok v podobe jedla mať nebudú, sadenie kvetov je však súčasťou projektu, ktorý skúma vplyv mikrogravitácie na rastliny. Astronauti na ISS by totiž neskôr chceli vypestovať aj iné rastliny ako napríklad rajčiny.
Vedci chcú tiež zistiť, ako vplýva pestovanie rastlín na morálku posádky. Na výsledky si chvíľu budeme musieť počkať nakoľko boli zasadené ešte len semená kvetov. Kvitnúť by mali niekedy po Novom roku. Samozrejme len za predpokladu, že všetko prebehne v poriadku. Pestovanie kvetov je na rozdiel od šalátu podľa NASA zložitejšie. Kvety totiž vyžadujú odlišné parametre osvetlia vo Veggie, čo je zariadenie s umelým osvetlením, v ktorom NASA pestuje rastliny.
Astronauti budú kvety pestovať 60 dní. Pre úspešný rast cínií budú kvety osvetľované LED svetlami 10 hodín denne. Zvyšných 14 hodín budú svetla zhasnuté. Vedci dúfajú, že výsledky budú dobré a začnú pestovať rajčiny v roku 2017.
Zdroj: nasa
Januzjeregistrovany