EN

Naživo: Prvý štart Orionu

Prvá kozmická loď pre lety do hlbokého vesmíru dnes absolvuje svoj prvý let. Sledujte to s nami.

Je to už takmer 42 rokov od momentu, keď sa naposledy zo Zeme odpútala raketa nesúca pilotovanú kozmickú loď ďalej než na orbitu Zeme. V ten deň Saturn V niesol Apolo 17 a jeho trojčlennú posádku na posledný let k Mesiacu. Nasledujúce štyri desaťročia každá kozmická loď s posádkou mierila na orbitu Zeme.

O pár hodín sa výrazne priblížime k dňu, keď sa ľudia opäť vydajú ďalej než boli kedykoľvek predtým. Dnes na svoj prvý skúšobný let štartuje kozmická loď Orion. NASA tento let vo svojich propagačných videách výstižne nazýva Skúška ohňom. Pôjde o prvý test, ešte bez ľudskej posádky, ktorý však bude dôležitým míľnikom na ceste k dokončeniu Orionu.

Štart je naplánovaný na 13:05 a sledovať ho môžete v priamom prenose v tomto článku. Štartovacie okno potrvá 2 hodiny a 39 minút. Aktuálna predpoveď počasia ukazuje, že počasie bude dnešnému štartu pravdepodobne priať. 

Včera, vo štvrtok 4. decembra prebehol prvý pokus o štart. Počas viac než dvojhodinového štartovacieho okna bolo odpočítavanie viac krát pozastavené kvôli prízemnému vetru, ktorého rýchlosť prekročila povolený limit. Neskôr sa objavil prolém s ventilom na plnenie paliva na centrálnom stupni rakety. Ten sa nepodarilo odstrániť a tak bol štart preložený o 24 hodín na dnešok, piatok 5. decembra 13:05

Online reportáž - 5. december 2014

12:30  Počasie dnes štartu praje. Rovnako tak žiadem systém rakety Delta IV ani Orionu nehlási problém. Vyzerá to na štart v plánovanom termíne 13:05.

13:05  Štart sa podaril. V priamom prenose počas prvých sekúnd zaznela veta, podčiarkujúca bezproblémový štart ako začiatok Novej éry amerického kozmického výskumu

13:22  Orion sa bez akýchkoľvek problémov dostal na orbitu Zeme. Prvý stupeň aj postranné booster-y dohoreli a odelili sa, druhý stupeň tiež fungoval bez problémov.  

Budeme čakať na vzdialenie sa Orionu od Zeme, kde na vysoko excentrickej orbite dva krát preletí radiačnými pásmi Zeme. Pri tom sa overí množstvo radiácie prenikajúcej do vnútra kozmickej lode. Potom, pri návrate do Zemskej atmosféry a pristávaní sa otestuje tepelný štít Orionu. 

Na 15:00 je naplánované druhé zapálenie motora druhého stupňa. To Orion urýchli a navedie na vyššiu orbitu.

15:05  Druhé zapálenie motora RL10 sa vydarilo. Orion je na ceste k najvzdialenejšiemu bodu svojej dnešnej cesty.


Pohľad z Orionu na vzďaľujúcu sa Zem.


Orion sa blíži k najviac od Zeme vzdialenému bodu svojej orbity.

15:30  Práve sme videli na živo zábery z dronu v pristávacej oblasti nad Tichým oceánom. Ten bude sledovať pristátie Orionu na padákoch na vodu približne v čase medzi 17:20-17:30.

 

16:08  Orion sa práve nachádza na najvzdialenejšom bode svojej trajektórie od Zeme. Je vo vzdialenosti približne 5800 kilometrov od Zeme. 

 

16:20  Orion sa blíži k Zemi. Pred vstupom do atmosféry dosiahne rýchlosť 32 tisíc kilometrov v hodine. Pristáť by mal o 17:29.

Oddelenie modulu pre posádkou. 


Aj posádka na ISS sleduje dnešný let Orionu.

17:22 Orion brzdí trením o hornú atmosféru. Približne o tri minúty otvorí trojicu hlavných takmer 40 metrových padákov. Od tohto momentu potrvá približne tri minúty kým dosadne na morskú hladinu.

Tesne po otvorení padákov. Pohľad z dronu NASA.


Všetky tri padáky sa otvorili. Pohľad z dronu NASA.

17:30  Orion hladko pristál. NASA a priaznivci kozmonautiky môžu oslavovať. 

17:48  Záchranné tímy NASA a vojenského námorníctva na nafukovacích člnoch sa blížia k Orionu. V jeho okolí nie sú žiadne stopy po úniku nebezpečných látok z Orionu.

Padáky Orionu na morskej hladine.

 

PRIAMY PRENOS

 

Watch live streaming video from spaceflightnow at livestream.com

Čo nás dnes čaká

Orion dnes štartuje na 4 a pol hodinový let, pri ktorom dva krát obletí Zem. Orbita na ktorej tak učiní bude vysoko excentrická, dostane sa tak v jej najvzdialenejšom bode až takmer 6 tisíc kilometrov od Zeme. Vracať sa z nej do atmosféry bude vyššou rýchlosťou (8,9 km/s) než je bežná pri pristávaní z takzvanej nízkej orbity. Na tej, približne vo výške 400 kilometrov, obieha napríklad Medzinárodná vesmírna stanica ISS. Orion sa tak bude vracať do Zemskej atmosféry rýchlosťou blízkou rýchlosti, ktorú dosiahne pri návrate z medziplanetárnych misií, pri čom sa otestuje funkčnosť jeho tepelného štítu. Ten musí zniesť teploty vyššie ako tie, ktorým sú vystavené pri pristávaní tepelné štíty kozmických lodí Sojuz pri ich znášaní posádok z ISS. Orion tak v decembri naozaj a doslovne prežije skúšku ohňom.

Pri prvom lete bude využívať energiu z batérií, solárne panely pre EFT-1 misiu nebudú nainštalované. Pri EFT-1 lete budú preverené systémy lode od jej radiačnej ochrany pred časticami v radiačných pásoch Zeme, cez už spomínaný tepelný štít až po systém padákov pre jej finálne zabrzdenie pred pristátim do vôd Tichého oceánu.

Nosičom Orionu pri jeho výpravách za hranicu orbity Zeme bude paralelne vyvíjaný superťažký nosič Space launch systému. Na prvý decembrový let nesúci označenie EFT-1 (Exploration Flight Test 1) však Orion vynesie raketa Delta IV Heavy.

NASA video "Skúška ohňom" o dnešnom testovacom lete Orionu

 

Komentáre (8)
Prasiak
odkedy je Mars, alebo mesiac hlboky vesmir?
m2fizy
za pojem "DEEP SPACE" oznacuju "vesmir" mimo planety (v tomto pripade je to Zem), ktora ma ochranu v podobe magnetickeho pola (alebo ineho "typu pola"). BTW ... GREAT JOB !!! ORION, len tak dalej (hlavne nech to uz nieje dalsich 40 rokov).
ivo666
odvtedy, čo sa američan nedokáže dostať tam a späť vlastnými silami ani na najbližší vesmírny objekt, stanicu ISS
asero
Hlavne, ze keby nebolo americkych raketoplanov tak je ISS o velkosti jednej ruskej kadibudky. Americania sa sutreduju na ine veci a je pre nich vyhodnejsie platit rusom, aj to iba za Sojuz s ludmi. Americke lode sukromnych firiem ISS zasobuju.
.*.
Držím palce
sused
kde sudruhovia urobili chybu
kuken
Nikde. Odklady su pri startoch rakiet pomerne bezne. Radsej odlozit start, ako riskovat problemy pri lete.
Katarina
Bola to parada, vsetko prebehlo bezchybne. Dufam ze este uvidime aj priblizovanie k Zemi a pristavanie.
Pridať nový komentár
TOPlist