Vyhrať Nobelovu cenu nie je jednoduché. Ľudia strávia väčšinou aj polovicu svojho života na dosiahnutie nejakého väčšieho úspechu.
No iba pár z nich získa ocenenie ako je nominácia či dokonca ocenenie Nobelovej ceny. Najčastejšie ide síce o vedcov, no nájdeme medzi nimi aj pár ekonómov. Kandidát na rok 2016 ale je zaujímavý (môže to byť opäť ekonóm a vynálezca zároveň). Profesor financií z UCLA Bhagwan Chowdry napísal nedávno článok pre Huffington Post, kde spomína, že má za úlohu nominovať niekoho na finančné ocenenie. V mysli mu prebehlo niekoľko mien, kde nechýbali napr. Paul Romer, Doug Diamond či Steve Ross. Ich tvorba ovplyvnila hlavne 70 a 80 roky, pre nás ide väčšinou o neznámych ľudí.
Potom začal premýšľať o osobách z 21. storočia. Napadol ho Satoshi Nakamoto, osoba, ktorá je spájaná s vytvorením Bitcoinu. Jediným problémom je, že Satoshi Nakamoto je pseudonym nie reálna osoba. Kto stoji za touto kryptomenou sa dlhé roky len háda.
Chowdry trvá na svojom, že jeho nominácia nie je vtipná a obhajuje sa, že vynález digitálnej meny s konečným číslom je revolučný. Pri Bitcoine prakticky nemôže dôjsť k inflácii z dôvodu zvýšenia množstva peňazí v obehu. Ich číslo je totiž konečné a pevne dané. Na rozdiel od bežných mien má vysokú úroveň zabezpečenia ale zároveň sú transakcie veľmi jednoduché.
Ak by tvorca BitCoinu získal cenu, stačilo by to na to, aby sa odhalil? Techspot tvrdí, že nie.
Zdroj: v texte
XenonFlash
Zeus
Pjetro de
Zeus