Potencíálne rýchlejšia než súčasné metódy, založená na sledovaní žiarenia ionosféry.
Je tmavá noc, Slnko je hlboko pod horizontom a Mesiac tiež. Povedali by ste, tmavá noc. No aj počas takejto noci nie je úplne tma. Ako prvý zdroj svetla vám prídu na um hviezdy hviezdy, tie svietia, no nie su jediným zdrojom svetla počas tých najtmavších nocí. V skutočnosti tvoria len tretinu svetla dopadajúceho na povrch Zeme. Druhú tretinu tvorí Zodiakálne svetlo, tvorené medziplanetárnym prachom rozptýleným a odrazeným svetlom. Poslednú tretinu tvorí žiarenie inonosféry, v angličtine nazývané airglow alebo nightglow.
Výsledky publikované v časopise Geophysical Research Letters opisujú výsledky meraní intenzity nočného osvetlenia,konkrétne airglow zložky, ukazujúce príznak šírenia sa vlny cunami z 11. marca 2011, hodinu predým než dorazila na miesto merania. Výskumný tím Illinojskej Univerzity na Hawajskom ostrove Maui, registroval odozvu cunami v ionosfére. Šírenie sa cunami oceánom spôsobuje pár centimetrové zvlnenie zemského povrchu produkujúce gravitačné vlny. Tieto v mieste kde sa stretáva neutrálna atmosféra a ionosféra dosahujú amplitúdu niekoľko kilometrov, ktorej pôsobenie v ionosfére je možné zaregistrovať ako zmeny svetelnej airglow intenzity.
Teoreticky bol jav predpovedaný už pred 40 rokmi. Doteraz nebol pozorovaný, keďže na jeho pozorovanie sú potrebné relatívne zriedkavé podmienky. Počas dňa je žiarenie ionosféry prekryté milión krát silnejším slnečným žiarením. V noci je možné ho pozorovať len počas bezmesačnej noci, keďže mesačné svetlo je tiež podľa pozície Mesiaca na oblohe až desiatky krát intenzívnejšie. Samozrejme, porebujete tiež oblohu bez mrakov. Tentoraz bol tím Illinojskej Univerzity, ako sami vravia, v správny čas na správnom mieste a efekt zaregistrovali. V tú noc boli na Maui optimálne pozorovacie podmienky, keďže zemetrasenie nastalo v 2:00 lokálneho času počas bezmesačnej, bezoblačnej noci.
Tento jav v sebe skrýva potenciál na vytvorenie včasného varovného systému pred zemetrasením. Technická realizácia pozemnými meraniami by bola relatívne lacná, no systém by bol obmedzený na vhodné pozorovacie podmienky. Kontinuálne sledovanie z orbity Zeme je možné, avšak samozrejme rádovo drahšie.
Veľká vlna v Kanagawe, Katsushika Hokusai
Frosty
Pavol Bobik
passco
Pavol Bobik
AmOK
passco
jk2
Pavol Bobik
Frosty