Čítanie a zapisovanie takýchto diskov má byť realizované na zariadeniach podobných tým, aké dnes poznáme pre DVD a Blu-ray disky, ich optika má byť schopná prečítať aj tieto staršie formáty. Spätná kompatibilita teda bude zaručená.
Čím sa ale tieto disky budú podstatne odlišovať, je systém zápisu dát. Zatiaľ čo bežné optické disky využívajú iba povrch média (alebo najviac dve vrstvy), u holografického zápisu sa využíva celý objem média. Dáta tak budú zapísané v podstate v priestore.
Na holografickom zápise už General Electric pracuje viac než 6 rokov a predstavenie materiálu, ktorý je schopný pojať až 500GB dát je teda veľkým pokrokom.
Kedy sa dočkáme prvých komerčne predávaných mechaník a médií je však stále neznáme.
Pri tejto príležitosti som si spomenul na slová od jedného zastupiteľa firmy Sony, ktorá je "otcom" Blu-ray - podľa neho je Blu-ray posledným optickým diskom a všetko čo bude po ňom, už nebude založené na optickom zápise, pretože kratší laser (kratšia vlnová dĺžka) už jednoducho nemáme k dispozícií.
Tak to vyzerá, že fyzické rozmery definované ešte dávno pred miléniom u CD diskov s nami síce ostanú, ale samotná technológia optického zápisu tak ako ho dnes poznáme skutočne u Blu-ray končí.
Neviem ako je to u vás, ale mňa celkom desí predstava, že kompletná záloha všetkých dát z môjho pevného disku sa "vopchá" ne jedno jediné médium, ktoré je extrémne jednoduché poškriabať či stratiť :-)
Čo si myslia o tom naši čitatelia? Vyjadrite sa v diskusii pod článkom...
Zdroj: GE
eFatal2ty
turboagresive
zvoncek9
MichalU
nex_12
badyto
Shade
tronic
eFatal2ty
emporio
archon
makroelektro
matias90
K0S3K
skype3x3
maugly
lukasko
hvk
sando6
AmOK
prepelica
emporio
Source
Isildur
snap
prepelica
kubajaroslav