Poškodený plastový diel mobilného telefónu či automobilu by sa s použitím nového materiálu dokázal sám opraviť pôsobením svetla.
Materiál, ktorý má vlastnosť opraviť poškodenia svojej štruktúry nie je ničím novým. Aj u nás ste sa pred časom mohli dočítať o samoopravných elektronických obvodoch, ktoré využívajú na obnovu vodivého spoja malé metalické kapsuly. Podobné výskumy sú dnes jednými z najväčších v oblasti materiálového inžinierstva, svoj príspevok nedávno publikoval aj pán Marek W. Urban z University of Southern Mississippi v USA.
Jeho plast je založený na vodných kopolyméroch, ktoré vďaka špeciálnej molekulárnej mriežke majú schopnosť zaceliť defekty či poškodenia. Sú navyše menej ekologicky závadné ako iné polyméry, a okrem funkcie opravy majú aj ďalšiu praktickú vlastnosť - dokážu "krvácať". Pri poškodení sa zmení farba plastu na inkriminovanom mieste do červena, čo sa dá využiť pri detekcií závad a ich prípadného skorého odstránenia.
Navyše, tento plast sa dokáže sám opravovať nielen raz, ale opakovane aj viac krát. Na spustenie procesu zacelenia poškodení stačí prítomnosť svetla v rôznych formách, či už v podobe slnečného žiarenia, alebo zo žiarovky a podobne.
Využitie môžu takéto plasty nájsť napríklad v automobilovom priemysle, na jednoduché a rýchle opravy nárazníkov, prípadne v leteckom priemysle, kde by sa poškodenia častí trupu dali jednoducho identifikovať a hneď aj opraviť, alebo rozhodnúť o výmene.
Zdroj: acs.org
m2fizy
Wizik
16cmfan
Leteku