Keckovo observatórium na Havaji zverejnilo nový rekord v pozorovaní vzdialených galaxií. Registrovali svetlo galaxie EGSY8p7, ktoré potrebovalo na cestu k Zemi 13,2 miliardy rokov.
Ide tak o najstaršiu pozorovanú galaxiu, ktorá vznikla len 600 miliónov rokov po Veľkom tresku. Vzdialenosť takýchto galaxií sa určuje pomocou Doplerovho javu a merania červeného posunu ich význačných spektrálnych čiar. Ak pozorujete vzďaľujúci sa objekt, ktorý je zdrojom vlnenia tak registrujete väčšiu vlnovú dĺžku než by malo vlnenie zo stojaceho zdroja. Pri pozorovaní vzďaľujúceho sa zdroja svetla je toto posunuté smerom k väčším vlnovým dĺžkam, vo viditeľnej oblasti spektra smerom k červenej farbe. Efekt červeného posunu je tým väčší, čim sa od nás objekt vzďaľuje rýchlejšie. Z veľkosti zmeraného červeného posunu sa dá odvodiť ako veľmi je zdroj svetla, v tomto prípade galaxia vzdialená.
V svetle galaxie EGSY8p7 zozbieranom 10 metrovým zdrkadlom Keckovho teleskopu sa podarilo rozoznať pozíciu Lyman-alfa emisie. Ide o emisnú čiaru produkovaným vodíkom zohriatým na vysokú teplotu. Plyn bol zohrievaný vyžarovaním práve vznikajúcich hviezd v galaxii v ultrafialovej oblasti. Pozorovanie Lyman-alfa emisie vo svetle z tak vzdialeného zdroja bolo neočakávané. Dôvodom je, že svetlo tejto vlnovej dĺžky je ľahko absorbované vodíkom v medzigalaktickom priestore. Pozorovanie galaxie EGSY8p7 tak neprináša len nový rekord vo vzdialenosti galaxií, hlavne prináša novú informáciu pre upresnenie teórie reionizácie v rannom vesmíre.
Podľa doterajších predstáv bol vesmír prvých 400 miliónov rokov svojej histórie priehľadný pre ultrafialové žiarenie s vlnovou dĺžkou Lyman-alfa emisie. Potom s postupným vznikom prvých galaxií ich hviezdy svojím ultrafialovým svetlom ionizovali medzihviezdný neutrálny plyn. Vesmír sa pomaly zapĺňal protónmi a elektrónmi vznikajúcimi ionizáciou z pôvodne neutrálnych vodíkových atómov. 600 miliónov rokov po svojom vzniku už vesmír pre Lyman-alfa emisiu priehľadný nemal byť. Možno je EGSY8p7 nezvyčajnou, veľmi jasnou galaxiou. Možno sa ukáže, že takýchto objektov bolo v tom období ranného vesmíru viac. Štúdium ďalších galaxií z obdobia pred 13,2 miliardami rokov prinesie ujasnenie týchto otvorených otázok.
Výsledky pozorovania galaxie EGSZ8p7 budú publikované v odbornom magazíne Astrophysical Journal Letters.
Zdroj: www.keckobservatory.org
Stanko
Pjetro de
SpQx
Pjetro de
sanik
spirit709
Pjetro de
Pjetro de
trader
passco
Pjetro de
passco
Pjetro de
digi
Lubos Straka
Pjetro de
qwertik
passco
Pjetro de