EN

Nukleárny výbuch na Mesiaci

Americká armáda v 50. rokoch minulého storočia plánovala výbuch nukleárnej bomby na Mesiaci.

Projekt U.S. Air Force niesol označenie A-119. Cieľom projektu prekvapujúco, minimálne z dnešného pohľadu, bolo pozdvihnutie morálky americkej verejnosti a obnovenie presvedčenia o prvenstve USA vo vesmírnom závode. Let Sputniku v roku 1957 a potom Gagarinov let v roku 1961 skutočne vydesili mnohých v americkej politike a armáde. Preto okrem iných vznikol aj projekt A-119 vedený Leonardom Reiffelom (nižšie na videu pri interview na CNN). Jeho výskumný tím zahŕňal aj známe vedecké mená ako napríklad Carl Sagan. Vtedy ešte mladý Sagan bol členom skupiny, ktorá sa v rámci projektu A-119 zaoberala predpoveďou efektov nukleárnych explózií v podmienkach nízkej gravitácie.

 


Prvá strana štúdie projektu A-119. Credit: Armour Research Foundation


Plán zahŕňal štart rakety s nukleárnou náložou zo Zeme, let k Mesiacu a explóziu či už nad povrchom alebo pri dopade na povrch Mesiaca. Vývoj medzikontinentálnych balistických rakiet podľa Leonarda Reiffela umožňoval takýto výbuch už v roku 1959.   

Článok pokračuje nižšie.

Projekt odštartoval v roku 1958 s hlavným cieľom overiť možnosť realizácie zo Zeme viditeľného nukleárneho výbuchu na Mesiaci. Už rok predtým sa v tlači objavili správy podľa ktorých Sovietsky zväz pripravoval nukleárny výbuch k výročiu Veľkej Októbrovej revolúcie 7. novembra 1957, v momente zatmenia Mesiaca.  Projekt bol zrušený v roku 1959, kvôli obavám, že by jeho realizácia viedla k negatívnej reakcii verejnosti. Zároveň sa ukazovalo, že nukleárny výbuch na Mesiaci by nebol viditeľný voľným okom.






Zdroj: security.blogs.cnn.com

Komentáre (1)
schyzoy
Chore politicke mozgy vymyslia plno nezmyslov :-(
Pridať nový komentár
TOPlist