EN

Objav ohromného kráteru v Grónsku z nárazu, ktorý otriasol Severnou pologuľou

LAWRENCE - Prieskum ľadu v Grónsku odhalil dôkazy, ktoré naznačujú, že do ostrova približne pred 12 000 rokmi počas konca pleistocénu narazil kilometrový železný asteroid. Výsledný kráter s šírkou 30 kilometrov zostal až doteraz skrytý pod ľadovou vrstvou s hrúbkou pol kilometra. Nedávno bol podrobený prieskumu ultra-širokopásmovým radarovým systémom chirp vyvinutým v Centre pre diaľkové snímanie ľadových vrstiev (CReSIS) so sídlom na Kansaskej univerzite (KU).

Impaktný kráter pod ľadovcami Hiawatha v odľahlej severozápadnej časti Grónska je podrobne opísaný v novom článku v časopise Science Advances.

Bol identifikovaný údajmi zozbieranými v rokoch 1997 až 2014 Kanssaskou univerzitou pre NASA program pre regionálne hodnotenie klímy v arktickej oblasti (Program for Arctic Regional Climate Assessment and Operation IceBridge) a doplnený o ďalšie údaje zozbierané v máji 2016 s použitím radarového zariadenia Multichannel Coherent Radar Depth Sounder (MCoRDS) vyvinutého v KU.

"Počas posledných niekoľkých desaťročí sme získali veľa radarových údajov a glaciológovia dali tieto radarové dátové súbory dohromady, aby vytvorili mapy toho, aké je Grónsko pod ľadom," povedal spoluautor článku John Paden, docent elektrotechniky a informatiky na KU a výskumník v CReSIS. "Dánski vedci sa pozreli na mapu a videli túto veľkú, kráterovitú depresiu pod ľadovou vrstvou a pozreli na satelitné snímky - pretože kráter je na okraji ľadovej vrstvy - kde môžete tiež vidieť kruhový vzor. Kombinácia týchto dvoch vecí silne ukazovala, že to bolo miesto kráteru. Na základe tohto objavu sa v máji 2016 uskutočnil podrobný radarový prieskum pomocou nového najmodernejšieho radaru navrhnutého a postaveného KU pre inštitút Alfreda Wegenera v Nemecku."



Paden, ktorý pomohol vyvinúť softvér MCoRDS na spracovanie radarového signálu, sa podieľal na letoch v malých výškach v mriežkovom vzore nad impaktným kráterom s cieľom podrobnejšie preskúmať jeho rozmery.

"Môžete vidieť zaoblenú štruktúru na okraji ľadovej vrstvy, najmä keď letíte dosť vysoko," povedal. "Z väčšej časti nie je kráter viditeľný z okna lietadla. Pobaví, že si doteraz nikto nepomyslel: "Hej, čo je ten polkruhový obrys tam?" Z lietadla je to ťažko viditeľné, ak neviete, že je to tam. Pomocou satelitných snímok vytvorených keď bolo slnko nízko nad obzorom, ktoré zvýrazňujú kopce a údolia v teréne ľadovéj vrstvy - môžete na týchto obrázkoch skutočne vidieť kruh celého krátera."

Na potvrdenie satelitných a radarových nálezov uskutočnil výskumný tím následné pozemné štúdie glaciofluviálneho sedimentu z najväčšej rieky, ktorá obteká kráter. To poukázalo na prítomnosť "nárazom vytvoreného kremeňa a iných zŕn súvisiacich s impaktom", ktoré zahŕňajú sklo. Výskumný tím verí, že tieto skaly a sklovité zrná pravdepodobne vznikli pri náraze tavením zŕn v meta sedimentárnom podloží.

Stále je potrebné presnejšie určiť čas pádu asteroidu na Grónsko. Autori píšu, že dôkazy "naznačujú, že kráter Hiawatha bol vytvorený počas Pleistocénu, pretože tento vek je v najväčšej miere v súlade so závermi zo súčasných dostupných údajov." Avšak aj tento široký časový interval zostáva "neistý." Na juhozápade krátera, tím našiel región bohatý na možné úlomky, ktoré sa vytvorili pri náraze, čo by mohlo pomôcť zúžiť rozsah dátumov.

"Do atmosféry by sa dostali nečistoty, ktoré by ovplyvnili podnebie a mali potenciál roztaviť veľa ľadu, takže mohol nastať náhly príval sladkej vody do úžiny Nares medzi Kanadou a Grónskom, ktorý by ovplyvnil tok oceánov v celom regióne," povedal Paden. "Dôkazy naznačujú, že dopad sa pravdepodobne vyskytol po vytvorení ľadového pokrytia Grónska, ale výskumný tím stále pracuje na presnom datovaní."


Credit: University of Kansas, John Paden

Ďalší personál KU, ktorý sa podieľal na výskume, ktorý odhalil kráter, zahŕňa Ricka Hale, predsedu oddelenia leteckého inžinierstva a asociovaného riaditeľa CReSIS; Carla Leuschena, docenta elektrotechniky a informatiky a riaditeľa CReSIS, a Fernanda Rodriguez-Moralesa, profesora elektrotechniky a informatiky. Výskumníci KU úzko spolupracovali s kolegami z Kodanskej univerzity a Inštitútom Alfreda Wegenera v Nemecku.

Paden hovorí, že počas troch rokov medzi objavením krátera a zverejnením tohto objavu, bolo potešením a vzrušujúce byť súčasťou exkluzívnej skupiny vedcov, ktorí vedeli o masívnom impakte.

"Bolo to naozaj super - to bol druh veci, o ktorej som povedal mojim deťom keď som prišiel domov," povedal Paden. "Povedal som: 'Pozrite sa na to! Toto je pod ľadom.' Bol to jeden z tých zábavných momentov. Deti boli ohromené. Mnohokrát pre ne môj výskum nie je zaujímavý, ale tento impaktný kráter bol niečím, čo ich upútalo."

Zdroj: today.ku.edu

 

Komentáre (13)
mcn
Zeby biblicka potopa a zanik Atlantidy vysvetlene?
tatko Tom
Mamuty ??? NIekedy vtedy vyhynuli...
Falco 007
Atlantída sa nachádzala tam, kde je dnes ostrov Santoríni (Grécko). Pri gigantickom výbuchu sopky r. 1450 p.n.l. došlo k čiastočnej devastácii ostrova a výbuch mal vplyv na zmene klímy a ma zánik vyspelej minójskej civilizácie na Kréte. https://www.novinky.cz/cestovani/leto-u-more/202253-existuje-bajna-ztracena-atlantida-podle-mnohych-je-to-recky-ostrov-santorini.html
Falco 007
Atlantída sa nachádzala tam, kde je dnes ostrov Santoríni (Grécko). Pri gigantickom výbuchu sopky r. 1450 p.n.l. došlo k čiastočnej devastácii ostrova a výbuch mal vplyv na zmene klímy a ma zánik vyspelej minójskej civilizácie na Kréte. https://www.novinky.cz/cestovani/leto-u-more/202253-existuje-bajna-ztracena-atlantida-podle-mnohych-je-to-recky-ostrov-santorini.html
Ja
Dobre, diera je tam, ale kde je ten asteroid?
palo
zhrdzavel
PuKi
:-D
roob
napr. to velke teleso co vidis vnoci na oblohe? Ale s najvacsou pravdepodobnostou davno odletel..
ľuboš
Veľká potopa???
tatko Tom
Vyhynutie Mamutov :)
Anonymný
To vám takto preložil Google? Fakt by ste si mohli dať trochu väčšiu námahu.
zakaznik10
asteroid sa mohol odraziť napr. do mora, možno pod dnom nárazu sú diamanty...
Anonymný
Podme zbierat
Pridať nový komentár
TOPlist