Mnohí používatelia sa stotožňujú s tým, že OxygenOS od OnePlus je jedna z najlepších a najodladenejších nadstavieb Androidu na trhu.
Donedávna išlo o úplne čistý systém bez obťažujúceho bloatware, ktorý len ponúkal vylepšené funkcie a naozaj parádny používateľský zážitok a prívetivosť. Nič dokonalého, žiaľ, netrvá večne a už sa objavili prvé náznaky, že sa situácia mení. Bloatware na telefónoch, samozrejme, nie je nič nové a vlastníci telefónov Samsungu, Huawei alebo Xiaomi s ním majú siahodlhé skúsenosti. OnePlus smartfóny sa niečomu podobnému doteraz oblúkom vyhýbali a tak je o to smutnejšie, že si vybrali asi to najhoršie čo mohli.
Počnúc radom OnePlus 8 a následne aj ich novým kúskom Nord sú totiž v systéme predinštalované servisné služby Facebooku, ktorých sa nejde zbaviť ani manuálne. A vzhľadom k tragickej povesti firmy ohľadom bezpečnosti, prípadne zberu dát a zväzovanie naozaj nie je nad čím jasať. Konkrétne ide o Facebook App Installer, Facebook App Manager a Facebook Servises, ktoré sú napevno dané ako systémové aplikácie. Takže aj keď pokojne môžete samotný Facebook, Instagram alebo Messenger odinštalovať, tak sa týchto pijavíc proste nezbavíte. Tieto služby potom slúžia na sťahovanie aktualizácií a starostlivosť o ich aplikácie skrze vlastné prostriedky a nie cez Google Play, ako je obvyklé. Spotrebúvajú tiež drobné množstvo dát, čo je vzhľadom k úplnej nepriehľadnosti zdieľanie informácií s Facebookom tiež veľmi pofidérne.
Výrobca sa síce bráni, že predinštalovanie týchto služieb v záujme zákazníkov vzhľadom k lepšej úspore batérie pri používaní Facebooku a vylepšenom HDR pri Netflixe, ale to znie skôr ako PR hmla. Jedinou dobrou správou je fakt, že majiteľa starších modelov OnePlus sa nemusia báť, pretože ani nové aktualizácie tieto „bloatware služby“ nebudú zahŕňať.
Zdroj: GCh
Pridať nový komentár