Louisovi DiMauro a Cosminovi Blaga z Ohio State university sa podarilo zachytiť pohyb elektrónu vnútri molekuly Dusíka. Elektrón vybudili z jeho základného stavu pomocou ultrarýchleho laseru.
Dosiahnutý výsledok ukázuje, že je možné sledovať chemické reakcie na atomárnej úrovni a dokonca ich pomocou laseru aj riadiť, čo môže mať neuveriteľne pozitívny dopad na nanobiologický výskum a ďalšie oblasti ľudskej činnosti v budúcnosti.
Farebný prechod od stredu smerom k tmavším farbám ukazuje moment odtrhnutia elektrónu z jeho základného stavu. Pokus bol v princípe jednoduchý. Krátky laserový pulz trvajúci 50 femtosekúnd vybudí elektrón z molekulovej elektrónovej schránky Dusíka (valenčná vrstva, vďaka ktorej sa spájajú zlúčeniny rôznych prvkov). V pokuse sa ako vidieť na obrázku potom zachytí cesta elektrónu a jeho následná zrážka s molekulou. Tento pokus bol zachytený vďaka ďalšej zaujímavej technológii s názvom LIED metóda (laserom indukovaná elektrónová difrakcia). V skratke je to proces, pri ktorom dochádza k interferencii elektrónov.
Zdroje: http://sk.wikipedia.org, http://researchnews.osu.edu
passco
Pjetro_de
16cmfan
Ondro1
Pjetro_de
Ondro1
bledos
Pjetro_de
Pjetro_de
Ondro1
Pjetro_de
Pjetro_de
Pjetro_de
16cmfan