Google vyvíja počítač, ktorý možno nebude potrebovať zásah človeka. Napodobní ľudské rozmýšľanie.
Neural Turing Machine je počítačom budúcnosti kombinujúci spôsob fungovania klasického PC a spôsobu akým sa učí ľudský mozog. Táto funkcionalita mu umožní vytvárať vlastné programy. Tento rok Google zadal požiadavku na vývoj tohto PC spoločnosti DeppMind Technologies. Ide o Londýnsku spoločnosť, ktorá má za úlohu vytvoriť počítač schopný tvoriť programy pre situácie, ktoré nikdy "nevidel, nezažil". Jeho umelá inteligencia zaberie polovicu jeho architektúry. Vývojári dúfajú, že sa im podarí vytvoriť PC so schopnosťou reagovať ako bežný človek.
Došlo už aj k prvým testom. Počítač dostal dve rozličné úlohy. 1. naučiť sa kopírovať bloky binárnych dát. 2. naučiť sa zapamätať a triediť zoznam dát. Výsledky boli porovnané so základnou neurónovou sieťou pričom sa zistilo, že počítač sa učil rýchlejšie a vyprodukoval dlhšie bloky dát s menšími chybami. Ďalej sa zistilo, že metódy ktoré použil boli podobné kódu ľudského programátora, ktorý by ich použil na dokončenie tej istej úlohy.
Použité metódy boli veľmi jednoduché, ale ukázali že počítače s umelou inteligenciou majú vysoký potenciál učiť sa a vytvárať nové veci samostatne. NTM vie uložiť spomienky a neskôr ich použiť na logické úlohy na ktoré nebol naprogramovaný. Jeho neurálna sieť je napojená na externú pamäť s ktorou môže pracovať na ďalších procesoch. Google navyše zapojilo do vývoja aj dva tímy z Oxfordskej univerzity zaoberajúce sa umelou inteligenciou. Pracovať sa má aj na systéme vizuálneho rozpoznávania a Google do programu zapája aj výskumníkov zaoberajúcich sa vývojom kvantových procesorov.
Vývoj takéhoto počítača vyzerá skoro až hrozivo. Lenže Google si je vedomý nebezpečenstva spojeného s umelou inteligenciou. V januári sa zaviazal dodržiavať etiku v týchto oblastiach a dohliadať na projekty aby neboli zneužité. Bola vytvorená séria pravidiel a obmedzení týkajúcich sa manipulácie s touto technológiou. Elon Musk sa nedávno vyjadril k téme umelej inteligencie a zdôraznil jej nebezpečnosť. "Musíme byť veľmi opatrní, pretože táto technológia môže byť nebezpečnejšia ako nukleárne zbrane. Dúfam že neskončíme ako biologické zavádzače pre digitálnu superinteligenciu".
Neprehliadnite: Stephen Hawking varuje pred technologickou singularitou |
Musk taktiež investuje do spoločností zaoberajúcich sa umelou inteligenciou, no nie pre to aby na tom zarábal peniaze, ale aby nejak dohliadal na túto technológiu v prípade, že sa vymkne kontrole. Ako by chcel ale zabrániť vymknutiu sa spod kontroly zostáva nejasné. Ak si stroj uvedomí sám seba už môže byť neskoro. Scenár zo známeho Terminátora sa môže priblížiť a ani si to neuvedomíme.
Zdroj: betabeat.com, thecreep.info
Pjetro de
pe3kx
gammaray
Majte
co ck
Myth
Pjetro de
Pjetro de
wp
Aj ja som pc
passco