EN

Podpora rozvojových trhov cez Zero projekty

Projekty Zero sa vyznačujú nulovými poplatkami za dáta u niektorých operátorov a vo vybraných krajinách. Takýmto spôsobom sa veľké internetové korporácie snažia sprístupniť svoje služby aj do chudobných krajín.

Facebook už v roku 2010 spustil svoju službu bez dátového poplatku. Je to okresaná verzia a vystupuje pod označením Facebook Zero. Je určená pre rozvojové trhy, napríklad pre Tanzániu, Ghanu, Keňu a iné africké krajiny, kde sa očakáva nárast užívateľov internetu. Iniciatívu o „bezdátové“ sprístupnenie internetu pre vybrané stránky, ako je napríklad Facebook, našťastie prejavilo viac iniciátorov.

Všetko čo je potrebné urobiť, je na začiatok napísať 0 (0.facebook.com). Funguje to iba pre mobilné verzie prehliadača. Ak sa vám podarí tento web otvoriť, zistíte, že je naozaj okresaný do najzákladnejšej funkcionality s poznámkou, že váš operátor je súčasťou programu.  Ak operátor možnosť nepodporuje, stránka zobrazí error.

Ako už bolo spomenuté, Facebook nie je jediný zapojený do projektu. Wikipedia Zero je druhý iniciátor, ktorý chce bez poplatkov za dátové služby poskytovať svoje vedomosti svetu. Wikipedia má aj zverejnenú databázu s informáciami, kde a ktorý operátor si za presurfované dáta neúčtuje poplatok. Data free verzia je poväčšine už m.wikipedia.org, ale ako býva zvykom, nie všetci sa na tomto kroku zhodli, preto v niektorých prípadoch budete musieť napísať aj zero.wikipedia.org. Pokiaľ si ale nie ste istí, či spĺňate podmienku operátora, napíšte do mobilu alebo tabletu link zero.wikipedia.org, a pokiaľ sa vám neukáže error, je všetko v poriadku. 

V tomto kroku nezaostáva ani Google. Ten prostredníctvom zero-rating služieb sprístupňuje svoj google+, gmail a svoju vyhľadávaciu platformu. 

Zdroj: phonearena.com

Pridať nový komentár
TOPlist