V technickej praxi sa tomu hovorí štúdia vykonateľnosti. Nadšenec kozmonautiky zverejnil 20 ročný, podľa neho reálny plán, na postavenie kozmickej lode Enterprise.
Po pravdepodobne rokoch práce a domýšľania celej veci do detailov štúdiu zverejnil a tá prežila svoj virálny príbeh. K nemu sa dostaneme nakoniec, začnime dôležitým.
Projekt hovorí o postavení gigantickej kozmickej lode, pomenovanej podľa silnej sci-fi tradície pomenovávania nových kozmických plavidiel Enterprise. Lode vážiacej 85 tisíc ton s dĺžkou dosahujúcou takmer jeden kilometer, ktorá bude zároveň kozmickou loďou, vesmírnou stanicou a kozmickým prístavom v jednom.
Prečo tak veľká loď? V prvom rade kvôli umelej gravitácii. Gravitačné koleso v tanieri lode umožní vytvoriť pre tisíc člennú posádku zemskú gravitáciu 1 g. V druhom rade, Enterprise bude prístavom pre mnoho menších lodí, pre ktoré musí mať dostatok miesta a dostatočnú zásobu paliva (celkové zásoby paliva 25 tisíc ton).
Pohon lode by mal zabezpečiť iónový motor, alternatívne sa uvažuje aj s Vasimir pohonom. Energetickým zdrojom pre ne budú tri reaktory, najvýkonnejší 1.5 GW a dva prídavné polgigawatové. Táto sústava umožní lodi dosiahnuť konštantné zrýchlenie 0.002 g čo znamená nasledujúce možné misie
- let k Mesiacu, 3 dni. Misia na Mesiac a späť, 7 dní
- let k Marsu, 90 dní. Misia na Mars a späť 250 dní
Do najmenších podrobností rozpracovaný koncept lode nájdete na stránke www.buildtheenterprise.org
Celková cena projektu vývoja a stavby Enterprise Gen1 (prvej generácie) je odhadovaná na 1 bilión dolárov. Rozpočítané na 20 rokov trvania projektu dostaneme 50 milárd dolárov ročne. Najväčšou položkou rozpočtu, vo výške 35 percent, je cena za vynesenie materiálu na stavbu lode na Zemskú orbitu, kde bude Enterprise zostavená.
Išlo by o drahú záležitosť, no loď treba vidieť ako projekt na dlhé obdobie. Operačný čas lode bude desiatky rokov, možno storočie. Flotila Enterprise lodí by sa mohla dopĺňať raz za 33 rokov. Projekt jednej lode by bol projektom jednej generácie, pričom predchádzajúce lode by mohli byť kontinuálne vylepšované a slúžiť súčasne s jednou dvomi loďami predchádzajúcej generácie.
Autor konceptu vystupujúci pod prezývkou BTE-Dan je presvedčený o jeho realizovateľnosti. V časti Q&A stránky hovorí, že ak ho niekto presvedčí o tom, že projekt nie je technicky realizovateľný, verejne to na stránke buildtheenterprise.org prizná. Zverejnenie celého projektu je tak vlastne zadanie na oponentúru širokej laickej i odbornej verejnosti.
Virálny príbeh spomenutý na začiatku novinky spojený so zverejnením stránky začína na najväčšom diskusnom fóre NASA, kde BTE-Dan zverejnil stručnú informáciu o Gen1 Enterprise projekte a link na stránku projektu. Po pár hodinách bola téma na fóre administrátorom zamknutá so slovami Sci fi fanúšikovia pokúšajúci sa byť NASA inžiniermi sú komickí, no sú aj stratou času. My sa tu zaoberáme skutočným hardvérom.
"Sci fi fans taking on NASA engineers is too funny, but also a waste of time. We deal with real hardware here."
Po tomto nezdare poslal BTE-Dan link na stránku, ako hovorí na blogu stránky, pár blogerom. Do troch dní sa správa o stránke začala šíriť internetom rýchlosťou stepného požiaru. Čítanosť stránky vystrelila z počtov spočítateľných na prstoch na desaťtisíce. Stránka taký nápor nevydržala a bola nedostupná. Po prechode na dedikovaný server stránka ožila a minulý piatok zaznamenala 140 tisíc návštev. Autor stránky dostáva stovky emailov denne a okolo projektu sa začína tvoriť komunita. To môže projekt posunúť k ešte dôkladnejšiemu spracovaniu, ktoré sa pri optimálnom vedení dôkladnosťou priblíži štúdiám akou je napríklad Projekt Ikarus.
Celé mi to pripomína slová Johna Lenona, ktorý v skladbe Imagine hovorí
You, you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one
pod to sa rád podpíšem :)
Zdroj: www.buildtheenterprise.org
PROMETHEUS
predatormx5
AmOK
Frosty
AmOK
OVERLORD
Richard_12
m2fizy
melisko