Už storočie je známe, že zníženie kalorického príjmu dramaticky predĺži život niektorých zvierat. Dôvod prečo je to tak, však doteraz nebol známy.
Ukazuje sa, že rýchlosť zmien v epigenóme je spojená s dĺžkou života a kalorická reštrikcia spomaľuje tento proces. Preto redukovaný príjem stravy znamená spomalenie zmien v epigenóme a tak možno vysvetľuje predĺženie života. Toto vysvetlenie aktuálne publikovala výskumná skupina z Lewis Katz School of Medicine na Temple University v prestížnom časopise Nature Communications.
Epigenóm je genóm vrátane epigenetických zmien. Spoluautor štúdie Jean-Pierre Issa hovorí "Naša štúdia ukazuje, že epigenetický drift, ktorý je charakterizovaný získavaním a stratami v DNA metylácii v priebehu času, prebieha rýchlejšie pri myšiach než u opíc a rýchlejšie u opíc než u ľudí." Chemické zmeny DNA počas života sú spôsobené procesmi ako metylácia. Metylácia je pripojenie metylovej skupiny (molekuly CH3) k DNA.
Výskumný tím analyzoval krv myší, opíc a ľudí. U myší šlo o jedince s vekom pár mesiacov až tri roky, u opíc vekový rozsah od menej než rok do 30 rokov a u ľudí od nula po 86 rokov. Vo vzorkách sa analyzovali zmeny spôsobené DNA metyláciou a to ako súvisia s vekom. Výskum ukázal, že čím bolo epigenetických zmien viac a čím rýchlejšie sa diali, tým bol kratší život jedinca, ktorého sa týkali.
Následne sa tím zameral na skúmanie toho, či dokážu ovplyvniť rýchlosť epigenetických zmien. Jedným z možných procesov, ktoré mohli rýchlosť epigenetických zmien ovplyvniť bolo zníženie príjmu potravy, takzvaná kalorická reštrikcia. Pri nej sa kalorický príjem zníži, no zachová sa príjem nevyhnutných živín. Výskumný tím znížil kalorický príjem u mladých myší o 40 percent a u opíc v strednom veku o 30 percent. U myší aj u opíc následne klesla rýchlosť epigenetických zmien.
Súvislosť kalorickej reštrikcie a rýchlosti epigenetických zmien s dĺžkou života sa zdá preukázaná. Otázkou ostáva, prečo je u niektorých ľudí rýchlejšia a u iných pomalšia. Výskumný tím dúfa, že odhalí ďalšie faktory, vplyvy, ktoré naň pôsobia.
Neprehliadnite článok: Aká je maximálna dĺžka ľudského života? |
Zdroj: medicalxpress.com, nature.com
Pjetro de
I1ilan
Pjetro de
I1ilan
Pjetro de