Dnešok je významý deň pre Japonsku vesmírnu agentúru JAXA. Dnes na svoj prvý let z kozmodrómu Tanegashima Space Center úspešne odštarovala nosná raketa H-IIB nesúca kozmickú dopravnú loď HTV-1.
HTV-1 sa vydala na cestu k Medzinárodnej Vesmírnej Stanici (ISS). Keďže ide o jej prvý let, nie je HTV-1 plne naložená, (max. kapacita užitočného nákladu je 6 ton), ale nesie 4,5 ton vedeckých zariadení. K ISS dorazí HTV-1 17. septembra 2009 a po jej pripojení pomocou robotického ramena stanice ostane v tejto pozícii približne mesiac. Potom sa odpojí a po navedení na vhodnú dráhu táto kozmická loď za 220 miliónov dolárov zhorí v atmosfére nad južným Pacifikom.
Japonská Vesmírna agentúra (JAXA) uvádza, že od roku 1997 minula na vývoj kozmickej lode HTV 680 miliónov dolárov. H-IIB je vylepšená verzia rakety H-IIA a je najväčšou japonskou raketou akú JAXA doteraz postavila. Plne naložená HTV váži 16 ton, a vynesenie takého nákladu na nízku obežnú bolo za hranicou kapacit H-IIA, a tak prišiel na rad vývoj nosiča H-IIB. Po dnešnom úspešnom štarte H-IIB tak JAXA má kompletný systém na udržiavanie-rozširovanie svojej účasti na ISS (kde má japonsko samostaný vedecký modul JEM - Kibo) a zároveň pomôže zásobovať ISS v rokoch po skončení programu letov raketoplánov (2010 - 2014).
Kozmická loď HTV-1. Credit: JAXA
Po penzionovaní raketoplánov budúci rok bude HTV dôležitým ohnivkom reťaze v zásobovaní Medzinárodnej kozmickej stanice. Od septembra budúceho roku bude zásobovanie ISS ležať na pleciach ruských Sojuzov a Progresov, japonského HTV, európskeho ATV a kozmickej lode Dragon spoločnosti SpaceX.
Update
Japonská dopravná loď HTV-1 17. septembra o 20:47 stredoeurópskeho času úspešne "pristála" pri Medzinárodnej Vesmírnej Stanici (ISS). Po priblížení sa na vzdialenosť 9 metrov ju astronautka Nicole Stott zachytila robotickým ramenom a pripojila k ISS. Celý manéver na ktorý mala astronautka len 99 sekúnd prebehol hladko. Medzinárodná Vesmírna Stanica sa v tom čase práve nachádzala nad západným Rumunskom.
Poznámka: Prichádzajúce problémy so zásobovaním ISS po penzionovaní raketoplánov sme spomenuli aj v článku Falcon 1 a úsvit privátneho kozmického priemyslu .
C1cOo
K0S3K
sedgar
Pavol Bobik
Archon
Timeshifter