EN

Reálna spotreba grafických kariet

Koľko vlastne moderdné grafické karty spotrebujú elektrickej energie? Takúto otázku si položili redaktori nemeckého magazínu HardTecs4U a spravili detailné merania na aktuálnych modeloch grafických kariet. Výsledky sú veľmi zaujímavé...Mnohých pri kúpe grafickej karty zaujíma aj koľko vlastne spotrebuje elektrickej energie. Keď nie kvôli šetreniu, tak aspoň kvôli výberu správneho napájacieho zdroja, alebo jednoducho aby kartu stíhal "uživiť" aj ten súčasný. Výrobcovia grafických čipov síce udávajú hodnotu spotreby TDP, tá však je určená skôr pre výrobu adekvátneho chladenia a nie na posúdenie reálnej spotreby kariet. Určitý obraz sa však dá spraviť aj z tohto TDP, ako však dokazujú testy HardTecs4U, môže byť tento obraz značne skreslený.

Ako však odmerať presnú spotrebu grafickej karty?
Treba určiť spôsob, ako ju správne zaťažiť a hlavne, ako zistiť skutočne odoberaný výkon zo zdroja. Redaktori tohto nemeckého serveru to vymysleli výborne - karty zaťažovali programom FurMark, ktorý "prikúri" kartám viac, ako akýkoľvek iný program či hra, a spotrebu zistili vynásobením dodávaného napätia a prechádzajúceho prúdu. Napätia merali priamo kalibrovaným multimetrom na PCIexpress napájacích konektoroch a aj cez napájacie pin-y v PCIe x16 slote. Prúd prechádzajúci káblami a pinmi v PCIe x16 slote boli merané kliešťovým ampérmetrom.






Meranie je teda zrejme najpresnejšie, aké sa dá realizovať, preto sa pozrime na konkrétne výsledky a ich porovnanie s hodnotami TDP určené výrobcami:


* - grafická karta nemala referenčný dizajn dosky plošného spoja



* - grafická karta nemala referenčný dizajn dosky plošného spoja


Z grafov si môže každý urobiť záver sám. V niektorých prípadoch je hodnota TDP veľmi blízko reálnej spotrebe, alebo je takmer rovnaká (GeForce 8800GT). Objavili sa aj prípady, keď je reálna spotreba nižšia ako udávané TDP, a to hlavne u kariet s nereferenčným dizajnom PCB (všetky prípady u ATi kariet s nižšou spotrebou oproti TDP, resp. napr. karty GTX260 a GTX280 od nVidie).
Čo je však najzaujímavejšie, sú hodnoty reálnej spotreby niektorých high-end kariet, kde TDP je podstatne nižšie, ako reálne nameraná spotreba. "Pekným" príkladom sú hlavne dvojčipové karty - GeForce 9800GX2 má až o vyše 26% vyššiu spotrebu ako je TDP, HD4870X2 o niečo viac ako 23%.

Spôsobené to môže byť pravdepodobne aj zvýšenou teplotou, ktorá má vplyv na výslednú spotrebu. Tá je u dvojčipových riešení tradične vysoká.
Zároveň vidno, že vlastným návrhom plošného spoja grafickej karty je možné pár wattov ušetriť, ako napríklad u HD4830.

Pre detailné výsledky a kompletné testy odporúčame prečítať si originálny článok v nemčine: Reale Leistungsaufnahme aktueller Grafikkarten , alebo automatický preklad cez Google Translator po anglicky.



Zdroj: HardTecs4U
Komentáre (10)
emporio
V článku je strašne vela chýb napr. karty zaťažovali programom (chýba . ) Treba určiť spôsob... V poslednej vete "nečine" = nemčine. K téme... je to veľmi užitočné a dobré vedieť kolko je reálna spotreba a ušetrí to námahu pri vyberaní správneho zdroja.
Gudas
Bodka nechýba (čítaj poriadne) ;-) Druhá chyba opravená....a zvyšok tých "strašne veľa"? :)
vacropoli
dobry clanok celkom myslim ze by sa pre takéto veci mala spravit sekcia...
M1ch4l
ak su referencne chladice HD4800 serie dizajnovane na uvadzane TDP, vysvetlovali by sa tymto vysoke teploty s referencnymi chladicmi. ta 4850 sa mi zda byt riadny presvih... namerali to tam ti chlapci isto dobre? ta spotreba je dost na hrane s PCIe 1.0 a 6-pin konektorom(150 W) a 4850 sa sice taktuje vraj trosku horsie, ale o nejaky kusok ide, takze mi to pride trosku divne. na obrazku ale vidim, ak sa nemylim, palit 4850 sonic s 8-pinakom...
lkuzman
Dúfam že ampérmeter meral metódou True RMS a nie 0,707*Ipkpk . Ako vidím na obrázku tak sa o true RMS ampérmeter nejednalo. A tak k výsledkom merania iba tri bodky...
f3r0
aspon je videt ze to pisal on :P
Gudas
lkuzman: "Bei dem Zangenampermeter handelt es sich um ein TrueRMS", dokonca aj na fotke je na ňom označenie True RMS :)
Trovaricon
Informacie, ktore su o kartach zname, su TDP grafickeho jadra nie celej karty - neviem potom ake prekvapenia tu vznikaju ohladom vysky spotreby celej karty. Na dane TDP sa musi dimenzovat chladenie, ale spotrebu karty tvoria aj komponenty, ktore mozu ale vo vela pripadoch nemusia byt chladene ci uz priamym nasadenim chadica alebo "ofukom". Kedze referencna pcb pre RV770 ma napajanie, ktore topi ako <> a pritom jeho chladenie je casto riesene osobitnym pasivom (tj cast realnej spotreby - odberu karty sa neriesi chladicom, ktory tym padom nemusi byt stavany na teplo generovane odberom celej karty ale len GPU). Taktiez moduly RAM si vezmu nejaky ten watt a v mnohych pripadoch na nich nieje ziaden chladic - neriesi sa ich TDP, max sa navrhuje chladenie, ktore na nich usmernuje prud "pouziteho" vzduchu. staci si pozriet porovnanie referencnej R770LE (HD4830, 2+1 fazove napajanie) a nereferencnej (4+1) a vidno podstatny rozdiel v spotrebe idle/burn 11/16 W rozdiel (aktualna recenzia na jednom ceskom webe ale aj na inych zahranicnych maju podobny vysledok) Myslim, ze velkemu rozdielu v TDP vs odberu high-end kariet pomaha najme napajanie, ktore je u nich niekedy nutne chladit nemalymi pasivmi (tj asi nezerie malo ...)
Gudas
Udávané sú hodnoty spotreby karty, nie iba jadra, napr.: http://www.nvidia.com/object/product_geforce_gtx_285_us.html ("Maximum Graphics Card Power (W) 183 W ").
lycan
to trovaricon : jasne ze sa riesi TDP , aj gpu , ci VRAM ... a tym ze sa prejde na mensiu mikroarchytekturu , teraz idu GDDR5 , pojdu 40 nm core (VGA) .... atd ....ale grafika sa dost hreje aj na VRM , a to je podla mna hlavna pricina prehrievanie grafik ( ked sa netaktuje ) , to sa asi moc neriesi , by som skor povedal ...
Pridať nový komentár
TOPlist