EN

Ropa z vodných rias za menej ako hodinu? Dnes už realita

Výskumníci našli spôsob, ako z rias vyrobiť čistú ropu za menej ako hodinu. Voči doterajším postupom sa ušetrí množstvo vstupnej energie.

Fosílne palivá dolované z útrob našej Zeme nie sú nevyčerpateľné, to je známy a aj na cenách pohonných hmôt viditeľný fakt. Už dlhé roky sa preto rôzne skupiny vedcov zaoberajú alternatívami – či už vo forme elektromobilov, alebo iných spôsobov získavania čierneho zlata – ropy.

Veci z amerického Pacific Northwest National Laboratory vyvinuli postup, ktorý využíva jednu z najrozšírenejších rastlín na Zemi – riasy, na získavanie čistej ropy. Toto samo o sebe nie je novinkou, veľkou výhodou oproti už existujúcim postupom je však enormná úspora energie. To vďaka procesu, ktorý môže mať na vstupe aj mokré riasy, s obsahom vody 80% až 90%. Iné postupy vyžadujú vysušenie rias.

Celý proces získania ropy z rias spočíva takpovediac v urýchlení toho, ako vznikla ropa ťažená konvenčnými spôsobmi. Teda aplikáciou teploty a tlaku, pričom vedci nastavujú okolo 350°C a 3000PSI (vyše 200 barov). „Je to ako používanie tlakového hrnca, ibaže pri tlak a teploty sú omnoho vyššie“, vysvetľuje Douglas Elliott z tímu laboratória. Na výstupe je potom za menej ako 60 minút čistá ropa, voda a vedľajšie produkty, ktoré po malej úprave môžu byť použité na pestovanie ďalších rias.

Získaná ropa sa potom štandardnou rafináciou zmení na letecké palivo, benzín či naftu. Odpadová voda môže byť ešte ďalej spracovaná a znej získaný plyn použitý napríklad na výrobu elektrickej energie či upravený pre použitie v spaľovacích motoroch. Ostatné živiny ako dusík, fosfor a draslík sa taktiež dajú použiť na pestovanie nových rias.

Kým konkurenčné postupy pracovali iba s vysušenou hmotou rias a iba v dávkovom režime, postup tímu z laboratória Pacific Northwest pracuje so surovými, mokrými riasami a v kontinuálnom procese. Vyvinutý reaktor vie síce za hodinu spracovať len asi liter a pol rias, vedci už ale jednajú s  priemyselným partnerom, firmou Genifuel, na postavení veľkého závodu s využitím ich technológie.

Zdroj: Pnnl.gov

Komentáre (3)
passco
Prevratná novinka .. ešte na základnej som sa učil ako vznikla ropa :D Teda za posobenia tlaku a teploty :D
lil_b
cca pol roka som to videl na discovery. Ropa bola pekne číra ako voda, robili aj testy na aute a malo taku istu spotrebu. Na vyrobu bolo ale potrebne vela cukru...
shajek
na stastie je cukor vcelku obnovitelna vec
Pridať nový komentár
TOPlist