Prevládajúca hypotéza tvrdí, že to bol relatívne veľký asteroid.
Fosílne pozostatky dinosaurov sa nachádzajú len v geologických vrstvách starších ako 65 miliónov rokov. To znamená, že sa z povrchu Zeme stratili práve v tomto období. Zároveň sa v tejto vrstve nachádza vyššia koncentrácia irídia. Kde sa tam vzalo? Na Zemi sa Irídium vyskytuje veľmi vzácne, vo vyšších koncentráciách sa však nachádza v asteroidoch. Spojenie týchto faktov viedlo k hypotéze vyhynutia dinosaurov v dôsledku pádu asteroidu na Zem.
Dopad spôsobil vyhynutie 70 percent živočíchov na Zemi. Okrem zemetrasení a série obrovských vĺn cunami sa do horných vrstiev atmosféry dostalo množstvo prachu, ktoré spôsobilo globálne ochladenie trvajúce roky.
Existencia 180 kilometrov širokého Chicxulubského krátera na Yucatáne z tohto obdobia dopĺňa do skladačky posledný diel. Veľkosť kráteru a množstvo irídia napovedá aký veľký a rýchly by musel byť dopadajúci objekt. V prípade, že 75 percent asteroidu bolo pri dopade rozptýlených do planetárnej atmosféry, množstvo globálne rozptýleného irídia zodpovedá 5 kilometrov veľkému asteroidu. Ten by však nevytvoril 180 kilometrový kráter.
Výskyt a koncentrácia ďalšieho prvku Osmia v rovnakej geologickej vrstve však zodpovedá pádu menšieho telesa. Ak by takéto menšie teleso malo vytvoriť 180 kilometrový kráter, muselo by letieť výrazne rýchlejšie než sa doteraz predpokladalo pri Yucatánskom asteroide. Rýchlejšiemu telesu s menším obsahom kamennej zložky obsahujúcej Osmium zodpovedá skôr kométa (ktorú tvorí z časti ľad) než asteroid.
Kometárnu hypotézu jej autori z Dartmouth College v New Hampshire prezentovali na 44. Lunárnej a Planetárnej konferencii vo Woodlande v Texase.
Zdroj: www.bbc.co.uk
Pridať nový komentár