Brian Dye, vysokopostavený predstaviteľ jednej z najväčších bezpečnostných firiem Symantec, považuje antivírusy za „mŕtve“. Dnes už proti hackerom platia iné postupy a nástroje.
Antivírusový softvér sa odjakživa pokladá za jeden zo základných kameňov počítačovej bezpečnosti, býva takpovediac povinnou výbavou každého počítača popri operačnom systéme a webovom prehliadači. Podľa viceprezidenta spoločnosti Symantec, výrobcu jedného z najznámejších antivírusov Norton, sú však už dnes antivírusy prežitkom a doslova ich nazval mŕtvymi.
Dnes už dokážu údajne antivírusy zachytiť len asi 45% útokov, čo je už skutočne nedostačujúce. Firmy zaoberajúce sa bezpečnosťou už preto viac ako do preventívy investujú do analýz útokov a znižovania ich dosahov na napadnutý systém.
Presadzujú sa tak čoraz viac tzv. Honeypot systémy a zlepšujú sa IDS nástroje. Vďaka tomu sa následne dajú sledovať stále sa vyvíjajúce spôsoby útokov na základe toho sa potom vylepšuje samotná vnútorná bezpečnosť sietí. Sleduje sa každá nezvyčajná aktivita a pri zistení škodlivého softvéru sa analyzuje jeho správanie, automaticky sa klasifikuje a získané vedomosti sa aplikujú na detekciu prípadných ďalších podobných útokov.
Tento trend vo vývoji bezpečnostného softvéru už zachytil aj samotný Symantec, podľa Dyea však dosť neskoro. Zisky firmy z predaja antivírusových riešení predstavujú už iba 40% z celkového zisku, voči minulému roku zaznamenala firma pokles o 5%. Symantec chce teraz začať poskytovať pomoc už napadnutým sieťam firiem prostredníctvom tímov rýchleho zásahu, chystá sa tiež vyvinúť nástroje na detekciu útokov vnútri počítačových sietí. Voči konkurencii, ktorá už podobné riešenia ponúka, má ale údajne zaostávať už asi o dva roky.
Zdroj: Golem.de
Archon
zerodebt
Kryptokkt
AnitivirLENzCA…
suxixxx
johndoe
arti
jesko12
AnitivirLENzCA…
paťoha
m2fizy
igore
DoviDopo
MarianSladek
Janci22
EtienX
passco
kuboburton
MoRTE