EN

Tick-tock rytmus vydávania Intel procesorov je oficiálne mŕtvy

 
Nie je to žiadny šok, no teraz už aj sám Intel uznal koniec tick-tock cyklu vydávania nových procesorov a miesto neho nastane éra trojkrokového uvádzania procesorov.

Dlhé roky od počiatku Core architektúry z roku 2006 platil u Intelu takzvaný tick-tock rytmus výroby nových procesorov. Fáza tick znamenala prechod zaužívanej architektúry na nový, menší výrobný proces. Tock fáza oproti tomu prinášala radikálnejšiu zmenu v podobe novej architektúry na predtým zavedenom výrobnom procese v tick etape.
 
Už niekoľko mesiacov vieme, že Intel pri prechode na 10nm procesory uvedie nie 2, ale rovno 3 generácie týchto procesorov. Tie by mali niesť označenie Cannonlake, Ice Lake a Tiger Lake. Vzniklo tak podozrenie, že Intelu sa už so zmenšujúcim výrobným procesom nedarí udržať tempo vydávania 2 generácii procesorov na jednom výrobnom procese a potrebuje viac času. Tento fakt sme vlastne mohli pozorovať už u súčasných 14nm procesorov, nakoľko Intel tu tiež vydal, resp. vydá 3 generácie a to Broadwell, Skylake a budúci rok Kaby Lake. Keby sme chceli ísť úplne do detailov tak aj na 22nm procese to boli už 3 generácie – Ivy Bridge, Haswell a Haswell Refresh. Posledná menovaná však vo všeobecnosti nie je považovaná za vlastnú generáciu nakoľko nepriniesla nič výrazne nové, iba zvýšené frekvencie oproti Haswell procesorom.
 
 
Na základe vyššie napísaného už viacerí z vás iste vetrili, že koniec tick-tock fázy je realitou. Oficiálne to už uznal aj sám Intel a uvádza to vo svojej výročnej správe. Dvojfázový tick-tock rytmus bude nahradený trojkrokovým procesom uvádzania procesorov s etapami Process, Architecture a Optimization. 2 fázy nového cyklu sú totožné s tick-tock cyklom a bude tak dochádzať k zmenšeniu výrobného procesu a k zmenám v architektúre. Tretia fáza Optimalizácia je nová a Intel sa v nej zrejme bude pokúšať vyladiť aktuálnu architektúru k dokonalosti s cieľom dosiahnuť čo najlepší pomer výkon/spotreba. Ak by sme to prirovnali k súčasnej situácii tak Broadwell procesory predstavovali Process fázu, nakoľko priniesli prechod z 22nm na 14nm výrobný proces. Aktuálne Skylake procesory sú zástupcami Architecture etapy a na Kaby Lake tak zostáva optimalizácia. U Kaby Lake procesorov Intel sľubuje, že budú mať kľúčové vylepšenia výkonu v porovnaní so 6. generáciou Core procesorov. Uvidíme, čo to bude znamenať v praxi a či bude tretia etapa skutočne dôstojnou samostatnou generáciou hodnou zakúpenia.
 
Zdroj: hexus
 
Komentáre (1)
beardie
Slovo 'Optimalization' v anglictine neexistuje. Aj na obrazku maju 'optimization'.
Pridať nový komentár
TOPlist