Základom čo najlepšieho chladenia nie je iba výkonný chladič – ale aj dostatočne efektívna teplovodivá pasta.
Prichádzajú letné mesiace a s nimi aj vyššia záťaž na chladenie. Túto situáciu pozná azda každý: zahrievanie notebookov, alebo stolových PC v lete je cítiť. Je to dané tým, že okolitá teplota miestnosti je v lete vyššia a teda aj chladenie zariadení je ťažšie. V celom procese chladenia hrá dôležitú rolu teplovodivá pasta. Tá sa používa predovšetkým pre počítačové komponenty, ktoré sa pri svojej práci zahrievajú.
Používa sa teda pri procesoroch a grafických kartách, prípadne môže ísť aj o pasívne chladenia na výkonné M.2 NVMe disky. Na trhu je mnoho teplovodivých pást. Ich zloženie je závislé na použitých ingredienciách: silikón, kovy – prevažne striebro, keramická báza alebo syntetické diamanty. Konzistencia je závislá na chemickom zložení. Dobrým a bezpečným riešením je pasta s dielektrickými vlastnosťami (teda tá, ktorá nevedie elektrický prúd), ako je tomu napríklad pri produktoch Noctua NT-H1, avšak lepšiu tepelnú účinnosť má Arctic MX-4, s ktorou máme už svoje dlhoročné skúsenosti.
To, čo je dobré si všímať, je hlučnosť zariadenia a jeho teploty. Za mnoho problémov môže zaprášený pasív na chladiči, často nefunkčný ventilátor, no môže ísť aj o to, že životnosť pasty je na konci. Pokiaľ aplikujete novú teplovodivú pastu, prečistíte zároveň chladenie, tak budete prekvapení lepším výkonom existujúcich chladiacich systémov a nižšou teplotou.
Používatelia, ktorí napríklad v notebookoch nechcú meniť pastu (už z hocakého dôvodu), môžu použiť chladiacu podložku pod notebook. Je to veľmi dobré a hlavne jednoduché riešenie, pre tých, ktorí nechcú experimentovať. V podstate pokiaľ ide o podložky, tak na trhu je nespočetné množstvo produktov. Mnohí si vyberajú na základe dizajnu, alebo aj prípadného podsvietenia a to je dosť subjektívna záležitosť.
Zdroj: vlastné
roob