Aj keď je IT priemysel ešte stále doménou mužov a pretrváva názor, že ženy sa málo zaujímajú o technológie, paradoxne to bola práve žena, ktorá významne prispela k rozvoju počítačov tak, ako ich poznáme dnes. Dnešný deň je venovaný žene s menom Ada Lovelace, ktorú často označovali ako prvú programátorku.
Ada Lovelace bola anglická šľachtičná, ktorá žila na začiatku 19. storočia. Bola nadanou matematičkou aj napriek tomu, že v tých časoch sa ženám zakazovalo vzdelávať a navštevovať knižnice. Neskôr sa začala zaujímať aj o mechanické počítače. Navrhla spôsob, ako tento počítač naprogramovať, a to pomocou dierných štítkov. Zaviedla tiež pojmy ako podmienený a nepodmienený skok, cyklus a podprogram.
V súvislosti s ňou sa objavujú zmienky o algoritmizácii ako základe programovania. V roku 1891 sa spolu s priateľmi rozhodla zostaviť algoritmus, ktorý predvídal výsledky stávok. Dá sa teda povedať, že vymyslela programovanie tak, ako ho poznáme dnes. Vo svojom živote sa tiež zaoberala využitím počítačov. Predpovedala, že počítače sa raz budú používať na riešenie zložitých matematických úloh. Sformulovala myšlienku, že počítač nie je schopný myslieť tvorivo. Na jej počesť bol pomenovaný programovací jazyk Ada, ktorý vznikol v roku 1979.
Lovelace však ani zďaleka nebola jedinou ženou, ktorá prispela k technickému rozvoju počítačov, hoci kroniky väčšinou uvádzajú iba mužov. Nepriamu, avšak významnú úlohu, zohrala skupina Top Secret Rosies. Išlo o ženy, ktoré pracovali počas druhej svetovej vojny u americkej armády na obrovskom počítači ENIAC. Vďaka nim sa tieto prístroje začali označovať ako počítače.
Praktický prínos na dnešných počítačoch má aj Grace Hopper. Vyvinula prvý kompilátor a vytvorila dôležitý základ pre programovací jazyk Cobol, ktorý zohral významnú úlohu u sálových počítačoch.
Nezvyčajným spôsobom prispela herečka Hedy Lamarr, ktorá bola považovaná za najkrajšiu ženu sveta. Jej prínos v oblasti bezdrôtovej komunikácie bol obrovský. Spolu s komponistom Georgom Antheilom vyvinuli metódu „preskakovania frekvencie“, ktorá predstavovala základ pre prenos dát pomocou rádiotelegrafie a dnes sa používa napríklad aj vo Wi-Fi.
Za svoj vynález nikdy odmenu nedostali. Hollywoodská filmová hviezda sa aspoň dočkala morálnej satisfakcie. V roku 1997 bolo Hedy Lammarovej udelené v USA čestné uznanie za zásluhy o rozvoj elektrotechniky.
V roku 1998 použila spoločnosť Corel na obal a propagáciu svojho grafického programu Corel DRAW 8 prekreslenú fotografiu Hedy Lamarr, ale bez jej povolenia. Z následného súdneho sporu si Hedy odniesla 200 000 dolárov.
Vďaka dňu venovanému Ade Lovelace sa majú dostať do väčšej pozornosti všetky ženy, ktoré zohrali dôležitú úlohu vo vývoji počítačov. Majú slúžiť ako vzor a predovšetkým povzbudzovať mladé ženy a dievčatá, aby sa nenechali viesť iba tradičnými rolami žien v spoločnosti, ale zaujímali sa aj o technológie.
Zdroj: Winfuture.de
Tryass
janivani
michalis
Pjetro de
passco
TrSek
Rastusik