Nedávne objavenie „novej Zeme“ zvýšilo pravdepodobnosť existencie inteligentného života na iných planétach. Vatikán je ale ohľadom možnosti stretnutia s obyvateľmi iných planét skeptický.
Na kopci neďaleko pápežského letného sídla Castel Gandolfo sa nachádza Vatikánske observatórium, jedna z najstarších astronomických inštitúcií na svete. Agentúra AFP oslovila Vatikánske observatórium so žiadosťou o komentár k objavu "novej Zeme".
Na začiatok si pripomeňme nový objav. Planéta Kepler-452b je asi o 60% väčšia ako Zem a krúži okolo svojej materskej hviezdy Kepler 452. Tá je približne rovnako horúca ako naše Slnko. Vek tejto hviezdy je asi 6 miliárd rokov čo je asi o 1,5 miliardy viac ako je vek Slnka. Planéta Kepler-452b je od svojej hviezdy vzdialená o 5% ďalej ako je naša Zem od Slnka a nachádza sa tak v predpokládanej oblasti vhodnej na život. Svoju hviezdu obehne Kepler-452b za 385 dní. Rok na tejto planéte trvá tak iba o 20 dní dlhšie ako na Zemi.
Riaditeľ Vatikánskeho observatória jezuita José Funes, sa pre agentúru AFP k objavu planéty vyjadril, "Zdá sa, že rast prílivu energie zo starnúcej hviezdy v súčasnosti zohrieva povrch planéty a vedie k vyparovaniu oceánov, čo zhoršuje podmienky pre existenciu mimozemského života." A tiež "je pravdepodobné, že na planéte existoval život a možno aj forma inteligentného života" no ako dodáva "Zajtra sa možno ukáže, že sa mýlim, no nemyslím si, že niekedy stretneme pána Spocka".
Dôvodom je vzdialenosť planéty Kepler-452b od Zeme. 1400 svetelných rokov je neprekonateľných súčasnými technológiami.
Mimochodom, všimnite si knihu na pozadí záberu (od 0:12). Ide o publikáciu Nebesia rozprávajú, ktorú vydal Spolok svätého Vojtecha v roku 2003.
Nie je zložité pochopiť takýto postoj. Na podobnú cestu by sme najprv museli vyvinúť technológie vídane v sci-fi filmoch. NASA síce overuje funkčnosť a fyzikálny koncept WARP pohonu (Alcubierreho pohon), ktorý by umožnil cestovanie nadsvetelnými rýchlosťami, ale výroba takéhoto pohonu je v podstate nemožná. Problémom je množstvo potrebnej energie. Na dosiahnutie nadsvetelných rýchlosti je pravdepodobne potrebná energia ekvivalentná hmote Jupiera. Čo sa týka reálnejších pohonov vo vývoji, NASA v súčasnosti pracuje aj na iónovom pohone s teoretickou maximálnou rýchlosťou 145 000 km/h. No aj s týmto pohonom je realizácie cesty k najbližšej hviezde mimo našej sústavy vzdialená desiatky, ak nie stovky rokov. Planéta 2.0, ako sa Kepler-452b niekedy nazýva, je vzdialená približne 11 000 000 rokov cesty od Zeme, pri zohľadnení rýchlosti najrýchlejšieho telesa vyrobeného ľudstvom.
Funes, ktorý má titul v odbore teológie a doktorát z astrónomie, hovorí v rozhovore pre AFP ďalej o tom, že Boh síce mohol vytvoriť aj iné bytosti, ale žiaden druhý Ježiš neexistuje. Funes ďalej zdôrazňuje, že v súčasnosti veda a náboženstvo dokonale koexistujú. Aj keby existoval inde život, to nie je v rozpore s náboženskou vierou. Na záver dodáva, že výskum a hľadanie života vo vesmíre nám pomáha pochopiť samých seba, pochopiť náš potenciál aj limity.
Ako zaujímavosť uveďme, že AFP sa v článku pomýlila, keď pri popise scény rozhovoru, označila knihy a publikácie v zábere za astrologické, namiesto za astronomické. Ku knihám v zábere sa vzťahuje aj ďalšia zaujímavosť, keď v popredí záberu svieti slovenská kniha Nebesia rozprávajú.
Zdroj: AFP
Pjetro de
felipe25
adam102
sssaaac
monorider
tonino
Jano Yebo
R999
Miro123
Ela
Max Jax
#1
Pjetro de
tonino
Pjetro de
Pavol Filek
Pjetro de
annfokker
dyta
Smire