Vedci z univerzity v Britskej Kolumbii geneticky upravili stromy čo umožňuje vyrábať papier a biopalivá ekologickejšou cestou.
Výskumníci konkrétne modifikovali lignín, čo je polymér tvoriaci podstatnú časť bunkovej steny väčšiny rastlín. Lignín musí byť odstránený aby bolo možné vyrobiť papier či biopalivo pričom odstránenie lignínu vyžaduje použitie veľkého množstva chemikálií. Genetickou úpravou lignínu sa docielilo jeho jednoduchšie odstránenie a teda celkové zefektívnenie výrobného procesu.
"Vyrobili sme stromy, ktoré majú byť spracované s menšou spotrebou energie a chemikálií a v konečnom dôsledku je možné získať viac sacharidov ako je v súčasnosti možné", vysvetľuje Shawn Mansfield z univerzity v Britskej Kolumbii. Okrem úspory energie a chemikálií sa vďaka genetickej modifikácii lignínu znížilo aj množstvo odpadu vzniknutého pri spracovaní stromov.
Genetické modifikovanie všeobecne je stále citlivou témou avšak existuje jednoduchý spôsob ako zabezpečiť aby sa modifikované gény stromov nešírili do prírody. V budúcnosti by mohli byť vysadené lesíky geneticky modifikovaných stromov ktoré by boli dostatočne separované od prírody. Vedci si od tohto objavu sľubujú veľa pretože je jednoduchšie vyprodukovať papier či biopalivá, ktoré by mohlo používať viac ľudí.
Zdroj: gizmodo, sciencedaily
Pridať nový komentár