EN

Vedci prišli na spôsob, ako vyhrať kameň-papier-nožnice

Výskumníci z čínskych univerzít študovali úlohu psychológie pri hraní populárnej hry, našli pri tom stratégiu ako vyhrať väčšinu „súbojov“.

Hru kameň-papier-nožnice pozná hádam každý už od malička. Spoliehame sa na ňu často ako na „rozhodcu“ vďaka nepredvídateľnosti výsledku a takpovediac náhode. To však nemusí byť tak celkom pravda, ako dokázali čínski študenti vo zverejnenom dokumente.

Pri štúdiu psychológie pri hraní tejto hry sledovali spolu 360 študentov zadelených do skupín po šiestich členov. Všetkých nechali odohrať 300 kôl hry v náhodných pároch. Študenti dostali za každou výhrou malý obnos peňazí, výskumníci potom sledovali ich zmeny stratégie pri nasledujúcich kolách.

Zistili napríklad to, že ak hráč jedno kolo vyhrá, je oveľa väčšia pravdepodobnosť že v tom ďalšom svoje víťazné gesto zopakuje. Ak však prehrá dve alebo viac kôl, je veľká pravdepodobnosť že svoje gesto zmení, a to práve na také, ktoré poráža to, ktorým predtým oponent nad ním zvíťazil.

Túto stratégiu možno vysvetliť aj na príklade – ak hráč A prehral s nožnicami s hráčom B ktorý použil kameň, je veľká pravdepodobnosť že A použije v ďalšom kole papier (aby porazil kameň použitý hráčom B). To by bolo správnym ťahom, pretože podľa výsledkom výskumu by mal B s väčšou pravdepodobnosťou pokračovať s tým, s čím práve vyhral - teda kameňom.

Z toho všetkého vyplýva celkom jednoduchá stratégia, ako známu hru (s najväčšou pravdepodobnosťou) vyhrať:

  • Ak prehráte prvé kolo, v druhom použite gesto, ktoré poráža to, ktoré predtým použil váš oponent
  • Ak vyhráte, neostávajte u svojho predošlého gesta, ale zmeňte ho na také, ktoré poráža vami práve použité gesto. Inými slovami – zahrajte to, čo predtým použil váš oponent.

Na príklade – ak vyhráte kameňom voči nožniciam, oponent zrejme zmení na papier a vy by ste mali použiť jeho predošlé gesto – teda nožnice.

Táto stratégia bude samozrejme fungovať len s určitou pravdepodobnosťou, ak by ste odohrali napríklad sto kôl a váš protivník tento článok nečítal, vyhráte vo väčšine kôl. Určitá dávka neistoty a náhody v hre stále ostane, hlavne ak oponent nad ďalšími gestami vôbec nepremýšľa :-)

Zdroj: Arstechnica

Komentáre (8)
johan sebastian bach
takze neprisli vobec na nic, ze?
johan sebastian
takze vlastne neprisli vobec na nic, ze? Lebo mozno prisli na to, ako kamen-papier-noznice PRAVDEPODOBNE vyhrat, to je rozdiel vazena redakcia. Nadpis zavadza.
cilink
ono to fakt funguje, pokiaľ psychika protihráča je tak nastavená že reaguje na tvoje napr.nožnice v budúcej hre kamenom a človek to vie a čaká jeho krok tak hned dá napr.papier a som tak fajčil kamaráta až mi to bolo lúto tak som mu prezradil moju taktiku a ten neskutočne penil že sa dal tak obabrat
adam102
velmi zaujimava volba slov
passco
Pani .. niekedy sa pýtam načo dostávajú takýto dilinovia výplatu.
waiter
Cash alebo na ucet...
Okolosediaci
nepytal sa KAM ale NAČO .. teda dôvod.
majo987
Ja to hram tak, ze otvorim ruku ako papier, ale roztiahnem prsty ako noznice. A prisposobim to, podla toho co da protivnik.
Pridať nový komentár
TOPlist