Wi-Fi čipy všeobecne nespotrebujú enormné množstvo energie. Vedcom sa však napriek tomu podarilo vyrobiť čip, ktorý je ešte 1000-krát úspornejší.
Vedci z NASA Jet Propulsion Laboratory v Pasadene (JPL) a z univerzity v Kalifornii v Los Angeles (UCLA) dali hlavy dokopy a vyvinuli Wi-Fi čip s 1000-krát menšou spotrebou akú majú súčasné konvenčné čipy. Toto úctyhodné zníženie spotreby sa podarilo dosiahnuť využitím princípu odrazu vďaka čomu Wi-Fi čip neobsahuje bežné prijímače a vysielače.
1000-násobne menšia spotreba má menší háčik a tým je, že takáto spotreba bola pri testoch dosiahnutá iba na vzdialenosť 2,5m čo je pomerne málo. 2 zariadenia takto od seba vzdialené dokázali medzi sebou komunikovať rýchlosťou približne 330Mbps. Na výmenu väčších súborov by tak bolo potrebných iba niekoľko sekúnd a využitie by mohli nájsť takéto čipy v nositeľných zariadeniach. Nový úsporný čip bol otestovaný aj pri komunikácii na vzdialenosť 6m, v tomto prípade však nie sú uvedené rýchlosti a spotreba.
NASA bližšie opisuje čip ako akýsi „prepínaný odrážač“: „Informácia prenášaná k a od nositeľného zariadenia je zakódovaná v podobe jednotiek a núl, tak ako dáta v počítači. Toto kódovanie musí byť nejak reprezentované v systéme nositeľných zariadení pre komunikáciu. Ak je prichádzajúca energia absorbovaná obvodom, ide o 0, a ak čip odrazí energiu, je to 1. Tento jednoduchý prepínací mechanizmus využíva veľmi malo energie a umožňuje rýchly prenos informácií medzi nositeľnými zariadeniami a počítačom, smartfónom, tabletom či iným zariadením schopným prijímať dáta.“
Pre využitie tohto princípu museli vedci prekonať niekoľko prekážok a hlavne eliminovať odrazy od iných objektov. Tento problém bol vyriešený pridaním kremíkového čipu, ktorý takéto „falošné“ odrazy dokáže identifikovať a potlačiť.
Druhým problémom, na ktorom vedci stále pracujú je, že Wi-Fi smerovač či iný centrálny bod komunikácie musí sám používať viac energie pre komunikáciu s „odrážajúcim“ Wi-Fi čipom čím je úspora energie tak trochu kontraproduktívna. Wi-Fi smerovače sú však v drvivej väčšine prípadov zapojené do elektrickej zásuvky a úsporné Wi-Fi čipy by tak mohli ušetriť vzácnu energiu zariadeniam na batériu. NASA vidí v technológii veľký potenciál a to nielen v použití elektronických doplnkov u astronautov, ale aj v komerčnom použití. Organizácia, ktorá viedla výskum NASA a UCLA vlastní potrebné patenty a súhlasila s tým, aby bola technológia komerčne dostupná.
Zdroj: hexus
AmOK