Vyhynutie mamutov na našej planéte sa spája s periódami rýchleho oteplenia. Globálne otepľovanie bolo pravdepodobne primárnou príčinou ich vyhynutia. Človek len dokončil, čo klíma začala.
Podľa aktuálne zverejnenej štúdie v odbornom magazíne Science sú rýchle globálne otepľovania v období Pleistocénu, v období pred 56 tisícmi až 12 tisícmi rokov, dôvodom vymierania veľkých živočíchov vtedajšej fauny. Oteplenia o 4 až 16 stupňov Celzia v období niekoľkých desaťročí viedli k dramatickým zmenám v globálnej miere zrážok a type a rozšírení vegetácie.
Analýza starovekých DNA vedená austrálskymi univerzitami University of Adelaide a University of New South Wales už pred desiatimi rokmi viedla k objaveniu rýchlych vymieraní veľkých živočíchov neskorého pleistocénu. Prvé podozrenie padlo na rýchle klimatické ochladenia, no s upresňovaním datovacích metód a zvyšujúcim sa počtom analyzovaných DNA vzoriek začalo byť evidentné, že pravdou bude presný opak. Prekvapivé zistenie vyplývajúce z presnejšej časovej škály vymieraní a vývoja globálnej klímy ukázalo, že človek nie je hlavným vinníkom týchto vymieraní.
Ako sa vďaka rýchlym otepleniam menila flóra planéty, tak väčšie živočíchy prichádzali o prostredia, v ktorých dokázali prežívať. Ich redukované počty potom vyhladil človek. Ukazuje to, že klímou redukované počty megafauny boli citlivé na vplyv ľudí.
Zdroj: cbcnews.com
bhawk
mino6
Bynk
los
MMe17
kojokok