Nové mapovanie magmatickej komory pod kalderou Yellowstonského supervulkánu ukázalo, že je omnoho väčšia než sa doposiaľ myslelo.
Je dlhá 88.5 kilometra a obsahuje 2 a pol krát viac magmy než uvádzali doterajšie odhady. Komora je široká 29 kilometrov a rozprestiera sa v hĺbke 5 až 14,5 kilometra. Takéto obrovské množstvo magmy znamená, že možný výbuch by bol 2000 krát silnejší ako výbuch vulkánu Mount St. Helens v roku 1980 a násobne silnejší ako bol výbuch sopky Krakatoa v roku 1883.
Výbuch Krakatoy v roku 1883 spôsobil vlnu cunami, ktorej padlo za obeť 36 tisíc ľudí. Vyvrhla do atmosféry 21 kilometrov kubických sopečného materiálu (kamene, popol, pemza). Yellowstonský supervulkán by pri výbuchu vyvrhol do atmosféry približne 1000 kilometrov kubických sopečného materiálu.
Predchádzajúca erupcia Krakatoy v roku 535 mala celoplanetárne kataklizmatické účinky. Sopečný prach šíriaci sa v horných vrstvách atmosféry viedol k celoplanetárnemu ochladeniu. Historické letopisy obsahujú zmienky o mimoriadnych suchách či o augustovom snežení v Číne. Erupcia spôsobila klimatické zmeny vedúce k dvom rokom celoplanetárnej neúrody a následným hladomorom. Teórie o dôsledkoch tohto výbuchu zahŕňajú medzi inými úpadok Avarskej ríše či mor za Justiniána (teória, podľa ktorej sa s príchodom prvej úrody po rokoch hladomorov najrýchlejšie obnoví a relatívne voči svojim predátorom premnoží populácia potkanov, ktoré potom prenášajú bubonický mor).
Pred 75 tisícmi rokov výbuch supervulkánu Toba viedol k stovky rokov trvajúcej sopečnej zime. Jej dôsledkom bolo posledné celoplanetárne hromadné vymieranie a decimácia ľudského rodu na počet medzi 1000 až 5000 jedincov. Celoplanetárna klíma sa normalizovala až po 45 tisícoch rokoch. Toba vyvrhla do atmosféry približne 2800 kubických kilometrov sopečného materiálu.
Viac o explózii Toby v našom článku: Najväčšia katastrofa v dejinách ľudského rodu? |
Posledná erupcia Yellowstonského supervulkánu sa odohrala pred 640 tisícmi rokov. Ďalší výbuch Yellowstonského supervulkánu by bol kataklizmou akú písaná história nepozná. Autori výskumu Jamie Farrell a Bob Smith z University of Utah zverejnili výsledky mapovania magmatickej komory Yellowstonského supervulkánu pomocou seizmických vĺn na konferencii Americkej Geofyzikálnej Únie v San Franciscu minulý týždeň. A aj keď neočakávajú výbuch v najbližšom období, ich výskum je dôležitý pre pochopenie aktívneho vulkánu, ktorý skôr či neskôr určite vybuchne.
Zdroj: phys.org
Pridať nový komentár