Vývojári softvéru majú problém. Iba polovica používateľov je ochotná za ich prácu platiť. Štatistika ukázala, že 51% užívateľov neplatí žiadne poplatky za softvérové programy.
Príjmy softvérových spoločností a nezávislých programátorov prichádzajú od približne 34 miliónov ľudí. Tí zaplatia v priemere 38 eur ročne za hry, antivírusové programy alebo kancelársky softvér. Takéto výsledky zistil prieskum spoločností Bitkom a Aris.
„Ľudia bežne platia za rozhlas, paušál či internet, ale v prípade softvéru na to nie sú zvyknutí,“ vysvetľuje BITKOM expert Manuel Fischer. Prieskum sa vzťahuje na všetkých spotrebiteľov, pričom 11% z nich nevlastní počítač a preto pre nich nemá význam platiť za softvér.
Časť užívateľov za aplikácie neplatí, pretože sa spoliehajú na nelegálne kópie. 25% používateľov používa bezplatný softvér. Za obzvlášť problematickú považuje Fischer skutočnosť, že v dôsledku neochoty platiť za softvér nie sú priebežne aktualizované ani antivírusové programy.
Dalo by sa predpokladať, že s rozširujúcimi sa možnosťami mobilných platieb bude rásť aj ochota platiť. Je to však omyl. Žiaľ len 23% používateľov si sťahuje aj platené aplikácie, za ktoré zaplatí v priemere 9 eur ročne. Zvyšných 43 % používa iba bezplatné aplikácie.
Zdroj: Winfuture.de
gammaray
passco
Qubo456
spencer
Gumkac
Bird
passco
jk2
MQ
m2fizy
MQ
passco
passco
LACCCCCC
M1ch4l
jk2