EN

Začala sa stavba najväčšieho astronomického teleskopu

Slávnostného položenia prvého kameňa stavby teleskopu ESD Extremely Large Telescope (ELT) sa dnes zúčastnil prezident Čilskej republiky Michelle Bachelet Jeria. Podujatie sa uskutočnilo v Paranal Observatóriu ESO v severnom Čile, v blízkosti miesta budúceho teleskopu. Tento míľnik označil začiatok výstavby dómu a hlavnej teleskopickej štruktúry najväčšieho optického teleskopu na svete a uviedol novú éru astronómie. Táto udalosť tiež znamenala spojenie observatória s čílskou národnou elektrickou rozvodnou sieťou.

Prezident Bachelet bol dnes prijatý Timom de Zeeuw, generálnym riaditeľom ESO, Robertom Tamaiom, manažérom programu ELT a Andreasom Kauferom, riaditeľom observatória La Silla Paranal. Aurora Williams, ministerka baníctva, minister hospodárstva Luis Felipe Céspedes a minister energetiky Andrés Rebolledo sa zúčastnili tiež. Na slávnostnom ceremoniáli sa zúčastnili aj mnohí významní medzinárodní a čílski hostia z vlády a priemyslu spolu s vedcami a inžiniermi ESO a zástupcami miestnych a medzinárodných médií [1].

Najdôležitejšie udalosti zahŕňali uzavretie časovej kapsule pripravenej spoločnosťou ESO. Kapsula obsahuje plagát s fotografiami súčasných zamestnancov ESO a kópiu knihy popisujúcej budúce vedecké ciele teleskopu. Kryt časovej kapsuly je šesťuholníkom vyrobeným zo Zeroduru®, modelom jedného z primárnych zrkadlových segmentov ELT v mierke jedna ku piatim.

Prezident vo svojom prejave prezident zdôraznil: "So symbolickým začiatkom stavebných prác tu budeme stavať viac ako len dalekohľad: je to jeden z najväčších prejavov vedeckých a technologických schopností a mimoriadneho potenciálu medzinárodnej spolupráce."

Tim de Zeeuw poďakoval prezidentovi a jej vláde za ich pokračujúcu podporu ESO v Čile a za ochranu nepoškvrneného neba v krajine: "ELT prinesie objavy, ktoré si dnes jednoducho nedokážeme predstaviť, a určite to inšpiruje mnohých ľudí po celom svete, aby premýšľajte o vede, technike a našom mieste vo vesmíre. To prinesie veľké benefity členským štátom ESO, Čile a zvyšku sveta. "

Patrick Roche, predseda Rady ESO, dodáva: "Toto je medzník v histórii ESO, ELT bude najsilnejším a najambicióznejším teleskopom svojho druhu. Dosiahli sme to vďaka úsiliu mnohých ľudí v členských štátoch ESO, v Čile a inde, počas mnohých rokov, všetkým im ďakujem a veľmi ma teší, že tu dnes vidíme mnohých, ktorí oslavujú pri tejto príležitosti."

S hlavným zrkadlom s priemerom 39 metrov bude extrémne veľký ďalekohľad (ELT) najväčším optickým / infračerveným ďalekohľadom na svete a konštrukciu teleskopov posunie na nové územie. Bude umiestnený v obrovskej rotujúcej kupole s priemerom 85 metrov - plochou porovnateľnou s futbalovým ihriskom [2].


Extremely Large Telescope (ELT) Credit: ESO

Pred rokom ESO podpísala zmluvu s konzorciom ACe pozostávajúcim z Astaldi, Cimolai a nominovanej subdodávateľskej skupiny EIE na výstavbu dómu a teleskopickej štruktúry (eso1617). Bola to najväčšia zmluva, ktorú spoločnosť ESO kedy podpísala, a tiež najväčšia zmluva, ktorá bola kedy uzavetá v pozemnej astronómii. Pri pokladaní prvého kameňa sa oficiálne začala stavať dlážková a teleskopická konštrukcia ELT.

Na slávnostnom ceremoniáli sa tiež uviedlo do prevádzky prepojenie lokalít Cerro Paranal a Cerro Armazones s čílskou národnou elektrickou rozvodnou sieťou. Toto spojenie, ktoré bolo umožnené vďaka silnej podpore chilskej vlády, je riadené chilskou skupinou SAESA. Nové spojenie zníži náklady a poskytne väčšiu spoľahlivosť a stabilitu, ako aj zníženie uhlíkovej stopy observatória.

ELT je najnovším z mnohých projektov ESO, ktoré výrazne profitovali z pokračujúcej podpory vlády hostiteľského štátu Čile za viac než pol storočie. Silná podpora Ministerstva zahraničných vecí, Ministerstva energetiky a Národnej komisie pre energetiku (CNE) je životne dôležitá pre vytvorenie úspešného prepojenia lokality na elektrickú sieť.

Pozemok ELT bola darovaný vládou Čile a je obklopený ďalšou veľkou chránenou oblasťou pre zaistenie budúcich operácií teleskopu pred všetkými druhmi zasahovania - čo prispelo k zachovaniu postavenia Čile ako astronomického hlavného mesta sveta.

ELT bude najväčším "okom", ktorý vždy smeruje k oblohe a môže spôsobiť revolúciu vo vnímaní vesmíru. Bude sa zaoberať širokou škálou vedeckých úloh, vrátane skúmania príznakov výskytu života na Zemi podobných exoplanétach, skúmaním povahy temnej energie a temnej hmoty a pozorovaním skorých štádií vesmíru s cieľom preskúmať náš pôvod. Bude tiež prinášať nové otázky, ktoré si dnes nedokážeme predstaviť. Prispeje aj k zlepšeniu života tu na Zemi prostredníctvom nových technológií a technických prielomov.
 


Porovanie s ostatnými gigantickými teleskopmi. Credit: ESO

ELT by mal zaregistrovať prvé svetlo v roku 2024. Umiestnenie prvého kameňa znamená začiatok novej éry astronómie.

Poznámky
[1] Ceremónia bola presunutá do Paranal Residencia z plánovaného miesta na Cerro Armazones kvôli veľmi silným vetrom.
[2] Klenba bude mať celkovú hmotnosť približne 5000 ton a konštrukcia ďalekohľadu bude mať celkovú pohyblivú hmotnosť vyššiu ako 3000 ton. Obe tieto štruktúry sú zďaleka najväčšie vôbec postavené pre optický / infračervený ďalekohľad a prekonáva všetky existujúce, čo robí ELT skutočne najväčším svetovým okom pozerajúcim na oblohu.

Zdroj: www.eso.org

Pridať nový komentár
TOPlist