EN

Obnova Grub-u a automatické mountovanie diskov v linuxe

Po pár týždnoch tu máme opäť článok o linuxe. V dnešnom článku sa dozviete a poniektorí možno aj naučíte pár dalších vecí, ktoré pri práci v operačnom systéme linux môžete využit. Pôjde o distribúciu so známym názvom Ubuntu. Ukážeme si ako môžete nastaviť automatické mountovanie diskov pri spustení systému - pôjde vlastne o úpravu fstab a jeho popísanie a vytvorenie prípojných bodov. Ďalším v poradí bude obnova zavádzača GRUB pri reinštalovaní systému Windows. Budeme pracovať v konzole a zároveň aj v grafickom prostredí Gnome.

Obnova Grub-u



“Ach! Kde je ten grub?“

Pracujete s OS linux a zároveň aj s OS Windows? Stalo sa vám niekedy, že ste museli reinštalovat OS Windows a pri jeho opätovnom spustení sa vám nezobrazil GRUB? Tak teraz si ukážeme ako si GRUB opäť obnovíte.
Obnovenie Grubu môžete robiť viacerými spôsobmi. Buď cez CD respektívne nabootovaním Live distribúcie linuxu a pokračovaním cez terminál alebo pomocou rôznych programov ako su napríklad
SuperGrubDisk (ide o image, ktorý treba vypálit na médium poprípade vytvoriť bootovateľný USB kľúč),
AutoSuperGrubDisk (jedná sa o *.exe aplikáciu, stačí ju spustit v systéme Windows)
alebo použitím programu pre Windows Vista s názvom EasyBCD.

My si ukážeme obnovenie grubu pomocou Live distribúcie linuxu. Po jej nabootovaní si spustíme terminál, v ňom zadáme sudo grub, pár sekúnd počkáme. Teraz musíme zistiť, kde sa nachádza oddiel s adresárom /boot, jedná sa vlastne o zavádzací oddiel. Čiže ďalej v konzole napíšeme find /boot/grub/stage1 následne by sa nám mal na obrazovke zobraziť riadok v ktorom je napísané kde sa /boot nachádza. To kde sa nacháza /boot "povieme" GRUB-u príkazom root (hd0,3) - tak to bolo v mojom prípade (vo vašom to môže byt samozrejme inak). Aby sme mohli nainštalovat GRUB na určené miesto, teda na disk, napíšeme další príkaz setup (hd0). Ako som už spomínal vy možete mat hodnoty iné (napr. hd1 hd2 ...). Na obrazovke by vám malo vypísať čosi podobné ako yes, succeeded a Done. Stačí už len napísať quit. Potom reštartnút PC, vytiahnuť médium a Grub by mal byť pri opätovnom nabootovaní už obnovený. Túto obnovu GRUB-u sme robili za predpokladu, že máte nainštalovaný jeden OS linux.








Komentáre (3)
makroelektro
Jej linux článok.to sa mi páči.inak dobre rady su tu napísané.Niekedy sa mi to snaď zíde.Len tak ďalej
marto
:-) tiez ma potesil clanocek linuxacky :-)... Dve veci: 1. oznacovanie diskov si mohol trosku rozpisat, pri prvom teste obnovy grubu som mal s oznacenim diskov mierny problem a "find /boot/grub/stage1" mi este nikdy nezafungoval(mozno som krivy), 2. s tym automontom pozor, ntfs-3g je fajn, ale raz sa mu podarilo s auto nastavenim odprazit Win a pomohola mi len obnova z obrazu a kym som nenastavil spravne kodovanie, tak sa mi zobrazovali windingsovia...
Fester182
Dakujem za upozornenie pri tom automounte ;)
Pridať nový komentár
TOPlist