EN

Observatórium extrémneho vesmíru na NASA balóne

Na druhom konci sveta, na letisku pri novozélandskom mestečku Wanaka prevádzkuje NASA bázu pre program letov svojich najpokročilejších balónov. Tie majú objem pol milióna metrov kubických a dokážu s viac než tonovým vedeckým nákladom letieť stratosférou vo výške 33,5 kilometrov po dobu 50 dní.

Doteraz v rámci programu NASA-SPB (SuperPressure ballon, SPB) leteli z Nového Zélandu dva balóny. Prvý v roku 2015, druhý v roku 2016. V utorok ráno z Wanaky, na treťom SPB balóne, odštartovalo na svoju misiu Observatórium extrémneho vesmíru EUSO (Extreme Universe Space Observatory). Zo stratosféry bude pozorovať atmosféru pod sebou a sledovať fluorescenčné žiarenie emitované časticovými spŕškami v atmosfére. Tie sú vytvárané časticami s veľmi vysokou energiou prilietajúcimi z vesmíru. Je ich extrémne málo, preto je dôležité pozorovať ich výskyt pokiaľ možno na čo najväčšej ploche. Táto misia ich po prvý raz zaregistruje z hranice vesmíru.


Prípravy na štart EUSO-SPB na letisku v Novo Zélandskej Wanake.

Tým potvrdí možnosť ich pozorovania z vesmíru, z orbity Zeme na ešte väčšej ploche. EUSO-SPB balón je prípravným experimentom JEM-EUSO experimentu. Ten bude umiestnený na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS na Japonskom Experimentálnom module (JEM). Jeho cieľom je vyriešiť viac než pol storočia starú záhadu pôvodu častíc s ultra vysokou energiou.

Napriek desaťročiam výskumu je pôvod častíc s ultra vysokou energiou stále otvorenou otázkou. Možno sú to supermasívne čierne diery v jadrách galaxií, možno rýchlo rotujúce pulzary a možno iné astrofyzikálne objekty, nevieme. Jedna takáto častica s ultra vysokou energiou dopadne na kilometer štvorcový povrchu atmosféry len raz za pár storočí. JEM-EUSO detektor bude z ISS pozorovať plochu 140 tisíc kilometrov štvorcových. Uvidí preto za 3 roky na ISS dostatok častíc s ultra vysokou energiou, aby túto otázku vyriešila.

Video o EUSO-SPB misii.

EUSO detektory sú ultrarýchle širokouhlé UV kamery, snímkujúce rýchlosťou 400 tisíc snímkov za sekundu. JEM-EUSO detektor má mimoriadne ľahké šošovky s plochou viac než 4 metre štvorcové, EUSO-SPB detektor s plochou 1,4 metra štvorcového.

Slovensko sa podieľa na príprave JEM-EUSO experimentu od roku 2008. Ústav Experimentálnej Fyziky SAV v EUSO misiách pracuje na prieskume svetelného pozadia nočnej oblohy. To tvorí najmä horná vrstva atmosféry a je dôležité vedieť odhadnúť jeho intenzitu, keďže tá obmedzuje pozorovania časticových spŕšok. Spolu s Technickou Univerzitou v Košiciach sa podieľa aj na automatizovanom rozpoznávaní časticových spŕšok.

EUSO-SPB balón hladko odštartoval na svoj rekordný, ak všetko pôjde dobre, až 100 dní trvajúci let. Po ich uplynutí ho jeho operátori z NASA pošlú na vhodnom mieste k Zemi tak, aby pristál na pevnine.

Bližšie sa s EUSO-SPB a JEM-EUSO experimentom môžete oboznámiť na stránke www.jem-euso.sk

Let EUSO-SPB balónu môžete sledovať na adrese https://www.csbf.nasa.gov/newzealand/wanaka.htm
 

 

Ďalšie užitočné linky:

- NASA Super pressure balloon blog
- video stream z balónu
- podrobnejšie informácie o účasti Slovenska na JEM-EUSO experimente

Galéria z dnešného štartu




 










 

Pridať nový komentár
TOPlist