EN

Recenzia chladičov Arctic Cooling Super Silent 4 Ultra a Super Silent 4 Ultra TC

Do testu som dostal 2 nové chladiče od švajčiarskej spoločnosti Arctic Cooling pre socket 478 teda pre Pentium 4 / Celeron a to model Super Silent 4 Ultra a Super Silent 4 Ultra TC. Oba testované chladiče sú na prví pohľad rovnaké, Super Silent 4 Ultra TC je vybavení termočidlom a v závislosti od teploty mení svoje otáčky a Super Silent 4 Ultra má otáčky konštantné (nemenia sa pokiaľ to neumožňuje softwarovo základná doska) Ešte než prejdem podrobne k samotným chladičom, pozrieme sa čo nové zo sebou prinášajú. V prvom rade je to nový design, veľmi tichý chod, lepší chladiaci účinok a predovšetkým nové keramické ložiská, vďaka ktorým výrobca predĺžil záruku na 6 rokov. Chladiče otestujem na procesore Pentium 4 s jadrom Prescott, ktorý ako už všetci dobre viete dosť topí a ešte aj s procesorom pretaktovaným. Pre porovnanie sú v grafoch aj výsledky chladiča dodávaného firmou Intel. Chladiče nám poskytla na testovanie spoločnosť Bostar.

Balenie

Oba chladiče sú dodávané v čiernej kartónovej krabičke s podrobnými špecifikáciami a vlastnosťami (rozmery, hmotnosť, atď...). V balení nájdeme teplovodivú pastu, nálepku s logom AC a samotný chladič, model TC obsahuje navyše mini-manuál v anglickom a nemeckom jazyku, v ktorom je popis o termoregulácii.

 

Špecifikácia a vzhľad

Tu sú technické špecifikácie chladičov Arctic Cooling Super Silent 4 Ultra a TC:

Požitie pre Procesory Pentium 4 (socket 478) a Celeron (socket 478) do frekvencie 3,6Ghz


- Rozmery pasívu: 92(d) x 92(š) x 42(v) mm
- Rozmery vetráku: 87(d) x 87(š) x 33(v) mm
- Výška pre prúdenie vzduchu: 47 mm
- Rýchlosť vetráku: 2300 ot./min a 600-2500ot./min pre TC
- Prietok vzduch: 42 CFM pri 2300ot./min 72m3 a 18-46CFM pre TC
- Hmotnosť: 448 gramov ( Intel špecifikuje maximálne 450g )
- Hlučnosť: 1,4 Sone a 0,4 – 1,5 Sone pre TC
- Tepelný odpor: 0,30 °C/W
- Materiál pasívu: Hliník
- Typ ložísk: keramické


Jednu novinku ste si určite všimli v špecifikácii hlučnosti a to jednotku hladiny hluku, ktorou už nie sú decibely ale jednotky Sone, ktoré sú údajne objektívnejšie. Pre zaujímavosť je hlučnosť boxovaného chladiča Intelu udáva ako 5,4 Sone.

Ďalšou novinkou, ako som už na začiatku spomenul sú nové keramické ložiská. Tie nesú označenie ACB čo znamená ARCTIC Ceramic Bearing, a podľa výrobcu poskytnú omnoho vyššiu životnosť ako bežné guličkové ložiská. Len pre zaujímavosť AC uvádza životnosť ložísk 137 000 hodín pri bežnej teplote 40°C a pri teplote 30°C je to dvojnásobok, teda 274 000hodín. Tento údaj hlavne vyjadruje fakt, že k degradácii ložísk dôjde po dlhšej dobe požívania než v prípade guličkových ložísk.

No poďme sa pozrieť na samotný chladič, ten sám o sebe na mňa zapôsobil veľmi dobrým dojmom. Jeho konštrukcia je oproti svojim predchodcom úplne nová, ale má s nimi aj zhodné rysi. Chladič pôsobí dojmom, že je nižší, no nie je tomu tak. Pasívna časť je v oboch prípadoch rovnako vysoká, len v prípade starších modelov bola vrchná časť prekrytá plastovým rámčekom a ten u nových modelov nie je a preto pôsobí ako celok opticky menší.
Nové chladiče sú ďaleko viacej tvarované ako predchodcovia. Z pomerne úzkej hliníkovej základne sa chladič smerom nahor rozširuje. Hrúbka podstavy je 9 mm, základňa je dole široká 35 mm a tesne pod rebrami sa jej šírka zväčšuje na 70 mm. Vybrúsená je pomerne hladko aj keď sú vidieť jemné stopy po fréze. Zo základne ide smerom nahor 26 rebier, ktorých hrúbka je na dole okolo 0,8 mm a hore sa zužujú na 0,6 mm. Asi v polovici výšky sa 
pasív rozširuje o 11 mm na obe strany a tým dostávame celkovú šírku chladiča 92 mm. Po stranách pasívu je prirobený veľmi prepracovaný uchytný mechanizmus, ktorý obsahuje sponu s dvoma pohyblivými kĺbmi a páčku. 

Na tomto všetkom sa nachádza pomerne veľký vetrák s priemerom 87 mm. Je tvorený zo siedmych veľmi dobre tvarovaných plastových lopatiek s obrúsenými hranami. Vetrák je zavesený zhora, čím sa zväčšuje prietok vzduchu. Ten je už pri 2300 otáčkach za minútu 42 CFM, čo je výborný výsledok. Napájací 3-pinový kábel s konektorom sú čierne a kábel je obalený v hrubej tkanine proti poškodeniu.
Vetrák na modeli Super Silent 4 Ultra TC dokáže podľa teploty ( termočidlo sa nachádza asi v ¾ výšky pasívu) regulovať otáčky v rozmedzí od 600 – 2500 ot./min, kde najväčšia hodnota znamená rovných 46 CFM prietok vzduchu. 

 

Inštalácia

Inštalácia prebehla bez najmenších problémov. Ani pri odinštalácii nebolo potrebné použiť skrutkovač, čo sa o Intelovských Box chladičoch povedať nedá. Po usadení chladiča do pätice treba zaháknúť kĺbne konce do rámčeku a pritiahnuť páčky. Neviem či je to iba môj pocit ale prítlak mohol byť trochu väčší, ale stačí. Ale celkovo je inštalácia hračkou.

Ešte nutné podotknúť, že pre dobré chladenie je nutné zachovať nad ventilátorom chladiča volný priestor 7 až 10 cm kvôli jednoduchému nasávaniu vzduchu. Je preto nutné popredu preveriť, či je k dispozícii dostatočný priestor. 



Hluk

Názov chladiča „Super Silent“ sľubuje veľa, ale ako to je naozaj? No musím povedať, že ich hlučnosť bola veľmi nízka a názov „super tichý“ ich plne vystihuje. Vetrák na verzii Super Silent 4 Ultra TC bol na minimálnych otáčkach skoro nepočuteľní a podľa môjho názoru je aj tichší ako vetrák na chladiči Zalman CNPS. Na stredných otáčkach je to na úrovni Zalman, no na vyšších je ho už počuť viacej. To ale neznamená, že vydáva nejaké nepríjemné rušivé zvuky....a skratka ho bez problémov prehučal vetrák od CoolerMasteru. 
Ešte spomeniem, že nebolo počuť ani jemné vrčanie ložisiek...len jemné prúdenie vzduchu.



Test

Test prebiehal na nasledujúcej zostave:

- CPU Intel Pentium 4 HT 2,8E Ghz, štandardné napájanie 1,35V a pretaktované CPU na 3220Mhz (230Mhz FSB) napájanie 1,4V
- MB Abit IS7
- VGA Ati Radeon 9600Pro
- 2 x 512 MB DDR-SDRAM Apacer 400Mhz (6-3-3-2)
- Zdroj Premier ATX 300W ( bohužial Enermax mi ešte neprišiel )
- CASE Antler ASPC 304 s prídavným vetrákom Coolermaster DAF-B82 s termoreguláciou, počas testu vypnutý




Čím a ako sa testovalo

Test prebiehal pri otvorenom case v miestnosti s teplotou 20°C, prídavný ventilátor bol počas testu vypnutý. Program Speedfan verzia 4.12 mi zaznamenával teploty procesora v pravidelných časových intervaloch 3 s. Nakoľko procesor využíva technológiu Hyper-Threading bolo treba procesor zaťažiť dvojnásobne, alebo vypnúť je v biose. Dal som prednosť prvej variante a ako zaťažovacie programy som zvolil Prime95 a program CPUburn. Po inštalácii chladiča a spustení počítača bol chladič asi 10 min. temperovaný spolu so zaznamenávaním teploty. Po 20 min „kľudu“ boli súčasne spustené programy prime 95 a CPU Burn na dobu 10 min. Po uplynutí tejto doby bol počítač zbavený záťaže, aby sa zistilo ako rýchlo dokáže chladič znížiť teplotu na úroveň kľudu. Potom nasledovala cca.20 min prestávka a celý proces sa opakoval z pretaktovaným procesorom.

 

Arctic Cooling Super Silent 4 Ultra 2300rpm


Teplota pred zaťažením 10 min po štarte sa pohybovala v rozmedzí 41,5 – 42°C. Na prvom obrázku je výsledok z programu Speedfan v kľude a tesne pred spustením zaťažovacieho testu. Druhý obrázok zobrazuje teplotu počas testu s 10 minútovou záťažou, teplota stúpla z hodnoty 42°C na 62°C. Všimnite si krivku na začiatku ako prudko stúpa teplota, od teploty 52°C už nie je stúpanie až také prudké. No a tretí graf znázorňuje teplotu po záťaži na následnom ponechaní v kľude na 6 minút. Teplota sa vrátila na hodnotu 42°C asi po 3 minútach.




Arctic Cooling Super Silent 4 Ultra TC 600 – 1300 rpm


Teplota pred zaťažením 10 min po štarte sa pohybovala v rozmedzí 45 – 46°C, treba však podotknúť, že otáčky ventilátora sa pohybovali v rozmedzí 600 – 700rpm. Na prvom obrázku máte výsledok z programu Speedfan v kľude a tesne pred spustením zaťažovacieho testu. Druhý obrázok zobrazuje teplotu počas testu s 10 minútovou záťažou, teplota stúpla z hodnoty 46°C na 65°C, otáčky ventilátora stúpli z hodnoty okolo 600 rpm na 1200 rpm. Situácia s prudko stúpajúcou krivkou sa opakuje, no v tomto prípade je teplota vyššia...nakoľko ventilátor sa otáčal omnoho pomalšie. Od teploty 60°C už nie je stúpanie až také prudké. Tretí graf opäť znázorňuje teplotu po záťaži na následnom ponechaní v kľude na 6 minút. Teplota po 6 minútach bola 47°C a na hodnotu 46°C sa dostala za 8 minút..



Výsledky v grafoch

V prvom grafe sú teploty nepretaktovaného procesora a nájdeme tu aj Intelom dodávaný chladič s medeným jadrom. Teplota modelu TC je v kľude najvyššia...no treba podotknúť, že otáčky chladiča boli len 700 rpm, veľmi dobre si vedie AC bez regulácie a dosiahol rovnaké teploty ako Intel stock na najvyššie otáčky, pri ktorých máte pocit štartujúcej helikoptéry...:-)
Pri záťaži je AC chladič len o 2°C horší ako Intel, ale keď porovnám výkon vs. Hluk víťazí AC. AC TC má o 3°C vyššie teploty, ale otáčky boli na úrovni 1500 rpm.

V druhom grafe sú teploty pretaktovaného procesora zo zvýšením napätím a nájdeme tu tiež porovnanie s Intelom dodávaným chladič. Teplota modelu TC v kľude je o 3°C vyššia v prípade nepretaktovaného procesora. V prípade modelu bez regulácie je teplota len o 2°C vyššia a drží si teplotu s Intel stock chladičom s najvyššími otáčkami. Pri záťaži už sú teploty vyššie o 6°C v prípade chladiča bez regulácie a o 4°C u modelu TC.



Záver

Na začiatok ďakujem spoločnosti BOSTAR za zaslanie chladičov na testy. Chladiče Arctic Cooling Super Silent 4 Ultra a Super Silent 4 Ultra TC ma naozaj prekvapili svojím perfektným spracovaním, designom a hlavne tichým chodom, ktorý ocenia najmä majitelia procesorov Pentium 4 a Celeron (socket 478), ku ktorým Intel v poslednom období dáva až nepríjemne hlučné chladiče. Oba chladiče dokázali bez problémov uchladiť aj horúci procesor Prescott, no na extrémne pretaktovanie ich doporučiť nemôžem, tu už sa treba poobzerať po niečom výkonnejšom ale aj podstatne drahšom. 
Ku koncu roka chystá Arctic Cooling nový chladič pre Pentium 4 s názvom Freezer 4, ktorý bude využívať keramické ložiská a technológiu heat – pipes a mal by byť schopný uchladiť až Pentium 4 do 5Ghz, podobný chladič sa chystá aj pre procesor Athlon 64, takže sa máme na čo tešiť.

Nuž nechajme sa prekvapiť ...

Mtex

Komentáre (3)
VladoC
Podľa posledných údajov od výrobcu sa otáčky ventilátoru zmenili zo 600-2500ot./min na 1000-2300ot./min. Z experimentu vidieť, že tento model nevyužíval celý rozsah otáčok, aby vychladil zohrievajúci sa chladič CPU. Tým, že výrobca zdvihol spodnú hranicu otáčok dosiahl lepší odvod tepla vytvoreného CPU. Dufam, že výrobca nastavil regulačnú krivku (teplota/otáčky), tak aby sa maximálne využil potenciál chladiča.
pionierista
Neni pravda ze sa tie otacky zmenili to sa reguluje ze ked ma chladic 18 stupnov tak sa netoci . mam to doma a je to tak
Tullo
Mam tento chladic na procaku Celeron D320 (2,4Ghz) a uchladi ho tak v zaklade(teplota idle 54°C).Staci ak ho len dam na 2.6Ghz a uz komp tuhne...Box chladic to zmakol aj na 2.4@3.4 Ghz
Pridať nový komentár
TOPlist