EN

Scythe - Andy Samurai Master alebo bojovník z Japonska

Firma Scythe je na trhu o málinko viac ako 5 rokov. Za takúto krátku dobu sa stala synonymom výkonu a kvality a to nielen v segmente CPU chladičov. V dnešnom teste Vám predstavím ako ináč ... chladič :) konkrétne model SCASM-1000 - Andy Samurai Master.

Úvod

Model SCASM-1000 Andy Samurai Master nie je síce žiadnou novinkou, no okrem chladenia samotného CPU má čo ponúknuť aj spoločným chladičom FET-ov a chipsetu. Poďme sa pozrieť na jeho technické údaje, ktoré si potom nižšie aj stručne popíšeme.





Rozmery s, a aj bez ventilátora o chladiči dosť napovedia. Nie je to teda žiaden "maľúch" na spôsob BOX chladiča - fyzika nepustí. Do väčšiny matičných dosiek až na pár výnimiek s veľkými chladičmi FET-ov a chipsetu by ho nemal byť problém namontovať. Váha 685g nie je tiež najmenšia, no základné dosky by sa pod váhou tohoto chladiča prehýbať nemali.



Opis chladiča začnem od základne. Tá pozostáva z dvoch kusov medzi ktorými sú umiestnené rúrky heat-pipe. Prvá časť základne má zebezpečiť dobrý odvod tepla z povrchu CPU do rúriek heat-pipe.



Druhá časť základne má slúžiť ako chladič. Je vyrobená z poniklovanej medi a má rozmery kocky so stranou dlhou približne 5cm. Pomerne riedke rebrovanie tejto kocky by malo k dodatočnému chladeniu využiť vzduch z primárneho rebrovania. Vzduch ktorý tento pasív využije by mal byť potom smerovaný hlavne v pozdĺžnej osi rúriek heat-pipe.


Zo zloženej základne výchádza šestica rúriek heatpipe. Sú medené a sú povrchovo upravené ( Ni ) niklovaním. Rúrky heat-pipe odovzdávajú teplo hliníkovým rebrám. Rebrá využívajú systém MIFS - systém pre efektívnejšiu a rýchlejšiu výmenu tepla mezdi rebrami a heat-pipe rúrkami. Sú orientované vertikálne - vzduch z ventilátora cez ne teda fúka na matičnú dosku.


Priložený 12cm ventilátor by mal zabezpečiť dobrý prietok vzduchu medzi rebrami. Má 9 lopatiek 3-pinový konektor ( nedá sa teda ovládať pomocou PWM ) a využíva klzné ložisko ( veľmi tichá prevádzka, MTBF cca 30000 hodín - čo je cca 3,5 roka prevádzky 24/7 ). K chladiču je upnutý pomocou dvoch drótených úpiniek.



Komentáre (8)
Gudas
Servus. Nechcel si skúsiť dodávať grafy ako osobitné obrázky namiesto gif-"prezentácie"? Ináč veľmi dobre napísaná recenzia, veľmi hodnotná, profesionálne otestované - som rád že ťa tu máme Ľubo, aj niektoré zahraničné servery sa môžu ísť schovať :)
lkuzman
Heh .... Peťo vďaka moc - veš sám koľko to zabere času, len ma neprechváľ .... samozrejme že sú k dispozícii aj samostatné grafy + tabuľky ... a ak by niekto chcel, môžem ich nahodiť aj priamo do recenzie. Tie gif-ká sú taký priestoro - časový kompromis pre čitateľa...
Gogi
kedze pocet otestovanych chladicov je uz celkom slusny mozno by stalo zato niekde dat kompletny zoznam, a k tym gif-om/grafom -> skor by to chcelo spristupnit celu db nameranych hodnot aby si uzivatel mohol sam porovnat ktore chladice ho zaujimaju a ake testy
lkuzman
Ahoj dík, ono to pripravujeme, ibaže je viacero vecí s málinko vyššou prioritou, a tak chvíľku bude treba počkať .... Dík za pochopenie. Ľubo
A2C
výborný test budeš mať na testeri aj Coolermaster GeminII? dosť by ma to zaujímalo ako si viedol kvôli tomu problému heatpipe ktorý ma trocha zaskočil
iwo1222
dal by sa tento chladic pouzit na pretakteni athlon(2400@3000) bez vetraku, tj ako fanles?
lkuzman
2: A2C Dík moc, Coolermaster GeminiII ... časom možno aj ten, problémom by som to nenazýval, veď sa s ním podarilo pretaktovať Prescotta bez nejakých teplotných problémov. 2: iwo1222 Na pretaktovanie ba sa dal chladič použiť aj bez vetráku, keď zabezpečíš dobrú výmenu vzduchu v PC skrini.
Martan
Heh Andyman ma vlastny chladic! Imho pekna recenzia ako vzdy ;-).
Pridať nový komentár
TOPlist