EN

Skrinka z vlnitej lepenky od ReDfOxXa

Nazdar, pred cca rokom som ta požiadal o uverejnenie ankety, ktorou by som podporil svoju diplomovú prácu. Vtedy som ti sľúbil, že ti pošlem na uverejnenie jej výsledok. Tak tu ho teda máš. :) Zadanie mojej diplomovej práce znelo: "Alternatívne konštrukcie počítačov".  

Nebudem popisovať podrobnosti, ktoré ma viedli ku práve takej konštrukcii, akú som nakoniec zvolil. Koniec koncov už som tak spravil v písomnej časti práce a myslím si, že len málokto by sa chcel prehrýzť 120 stranami analýz, úvah a ďalšieho textu. Pre záujemcov môžem zaslať PDF verziu. No ako to vo svete chodí, človek sa učí celý život a tak aj v tejto práci viem o pár chybách. Ale k veci. K použitému materiálu len pár slov. Ekológia, recyklovateľnosť, individualizácia, variabilnosť. To sú hlavné faktory ovplyvňujúce tento dizajn. Konštrukčne sa skladá z dvoch častí. Nosného skeletu zabezpečujúceho funkčnosť počítača ako takého (počítač je schopný pracovať aj v čisto takomto tvare) a obalu, ktorého hlavnou úlohou je estetika. Z obrázkov jednoznačne vyplýva, že prvé tri varianty sú vlastne len pozmenené obalové časti. Štvrtá varianta - nefunkčná - je len z daného konceptu odvodená varianta založená na konštrukčných prvkoch s minimálnymi rozmermi (MicroITX doska, 2.5" HDD atd.) na rozdiel od prvých troch, ktoré sú založené na najväčších dostupných komponentoch (full size ATX doska, 3.5" HDD, 5.25" CD-RW, FDD, AGP Grafika, PCI LAN). V oboch prípadoch ale zostáva zachovaná idea dvoch častí a variability. Výsledný efekt: Použil som MB ECS K7S5A, AMD Athlon XP 1700+, Titan TTC-D5TB/G, 2x256MB SD-RAM, MAXTOR 5400rpm 40GB HDD, CD-RW SONY CRX1611, AGP 4x ManLi GeForce2 MX/MX400 32MB, TEAC FDD.

Zostava nebola nijak pretaktovaná. Pôvodne bola osadená v MidiTower skrinke, kde som bol nedostatku priestoru pre chladič procesora nútený zdroj presunúť na vonkajšiu stranu. Zároveň dostal zdroj aj druhú 80mm vrtuľu zapojenú do série s tou pôvodnou, čo obe spomalilo na polovičné otáčky a citeľne znížilo hlučnosť. Chladič Procesora Titan TTC-D5TB s variabilnými otáčkami postačuje bohato. Iba v lete sa občas nevedel rozhodnúť aké vlastne otáčky chce mať a tak časté zmeny z cca 1900 do 2500rpm dosť liezli na nervy. Teraz v Septembri už nemá žiaden problém a len málokedy sa vyšvihne nad 2000rpm. Pri bežnej práci sa takto stará o teplotu procesora okolo 44°C (práve teraz má 44°C pri 1600rpm). Pri enkódovaní videa sa teplota vyštverá na cca 48°C a otáčky ventilátora na 2400rpm. Načo to spomínam? No preto, že keď som ho namontoval do papierovej skrinky z mojej diplomovky, tak boli tieto hodnoty ešte lepšie. V kľude 40°C pri 1300rpm chladiča CPU a v zaťažení 45°C pri 1900rpm. Vzhľadom na to, že trojvrstvová vlnitá lepenka je dobrým zvuko-izolátorom, nemohol som sa na hluk rozhodne sťažovať. O vibráciách z HDD ani nehovoriac. Jedinú neplechu robí grafika. Ale tak mi treba, keď kupujem ManLi.

Na záver snáď len toľko. Nepovažujem toto riešenie za vhodné pre každého a do každej domácnosti. Skôr naopak. No dokazuje to, že pri správne zvolenej konštrukcii je aj materiál ako papier schopný plnohodnotne nahradiť kovovú konštrukciu. Mimochodom na takto upravenom počítači som tú moju diplomovku písal posledné dva mesiace pred jej odovzdaním a nepostrehol som žiadne príznaky nestability alebo zhoršenia funkčnosti oproti klasickej kovovej skrinke. A to dostala zabrať teda poriadne.

Videá: 001, 002, 003, 004, 005, 006

Prípadné otázky môžete adresovať na igi.pavol@atom.sk

S pozdravom ReDfOxX

Pridať nový komentár
TOPlist