Markoff zaslal veľmi dobrý článok,
ktorý sa zaoberá témou frekvencie PCI. Určite si ho prečítajte, či ste začiatočníci,
alebo pokročilí.
V rôznych veciach je funkčnosť počítača závislá na násobení a delení.
Počítače bežia na systémovej frekvencii (skrátene freq :-)). Táto je všeobecne známa ako freq systémovej zbernice - front side bus (FSB).
Moderné procesory (CPU) bežia na násobku systémovej freq. To znamená, že ich hodiny bežia X-krát rýchlejšie ako FSB.
Takže keď máte 1.33GHz Athlon a vidíte v príručke 10 X 133, znamená to že hodiny CPU tikajú 10x za jedno tiknutie hodín FSB. Je to ako so sekundami a minútami u hodiniek (v tomto prípade hodiny s desiatimi sekundami pre každú minútu)....
V rôznych veciach je funkčnosť počítača závislá na násobení a delení.
Počítače bežia na systémovej frekvencii (skrátene freq :-)). Táto je všeobecne známa ako freq systémovej zbernice - front side bus (FSB).
Moderné procesory (CPU) bežia na násobku systémovej freq. To znamená, že ich hodiny bežia X-krát rýchlejšie ako FSB.
Takže keď máte 1.33GHz Athlon a vidíte v príručke 10 X 133, znamená to že hodiny CPU tikajú 10x za jedno tiknutie hodín FSB. Je to ako so sekundami a minútami u hodiniek (v tomto prípade hodiny s desiatimi sekundami pre každú minútu).
Mnoho zariadení pripojených k základnej doske (MB, MoBo) beží na zlomkoch hodín FSB. Hlavné nastavenie je podľa hodín PCI (ktoré riadia pevné disky a zariadenia v PCI slotoch). V moderných počítačoch je rýchlosť hodín PCI zvyčajne tretina alebo štvrtina rýchlosti FSB.
Keď sú hodiny FSB ako minúty na hodinkách, potom sú hodiny PCI ako normálne hodiny na hodinkách.
Veľa zariadení používa ako štandardnú rýchlosť rýchlosť, ktorú používaju hodiny PCI - 33.33Mhz. K deleniu rýchlosti hodín PCI MoBo používa deliteľ PCI.
Keď beží počítač na FSB 100Mhz; deliteľ PCI je normálne /3. 100Mhz/3 = 33.33Mhz.
Keď beží počítač na FSB 133Mhz; deliteľ PCI je normálne /4. 133Mhz/4 = 33.33Mhz.
Prečo by ma to malo zaujímať?
Keď pretaktujete počítač zvýšením FSB, pretaktujete tiež hodny PCI.
Keď beží počítač na FSB 150Mhz; deliteľ PCI zostáva na /4 a dostávate 150Mhz/4 = 37.5Mhz. Vaše pevné disky a zvukovky bežia o 12% rýchlejšie než načo boli navrhované.
A čo? Stále ma to nezaujíma.
Malo by vás to zaujímať, keď váš počítač raz prestane pracovať a stratíte kvôli tomuto všetko na pevnom disku.
Zariadenia ako pevné disky a PCI karty nemôžu byť pretaktované tak veľmi ako procesory. Zopár ich nemôže byť pretaktovaných vôbec.
Tak zvýšim deliteľ PCI na vyššie číslo .
Nemôžete. Delitele sú zabudované priamo v hardware. Keď nemá deliteľ zabudovaná chipset nič na ňom nezmeníte. Žiadny nový BIOS to nezmení.
Pre Mobo pre procesory Intel majú najnovšie dosky pre Pentium 4 napr. s chipsetom 845D deliteľ /5 a vyššie, staršie chipsety zvládnu maximálne /4. Toto platí tiež pre väčšinu MoBo pre Athlon navrhnutých pred októbrom 2001. Novšie chipsety pre Athlon (KT266A, SiS735) majú hardvérovú možnosť použiť delitele PCI vyššie ako /4, ale BIOS ich často neposkytuje, takže si ho skontrolujte (a od novembra 2001 dostupné pamäte veľmi spomalili, takže pravdepodobne nezvládnu viac ako FSB na 166Mhz). Najnovší chipset V/A KT333 podporuje už deliteľ /5 a je aj na niektorých (Asus A7V333, Abit KX7-333) zapnutý v BIOSe. Pokiaľ chcete bežať na FSB vyššej ako 166MHz mali by ste pred kúpou MoBo skontrolovať či umožňuje výber deliteľa /5. Na druhú stranu, často nie je táto informácia poskytovaná.
Keď MoBo poskytuje špecifický deliteľ PCI často vás kopne blízko 33Mhz. Deliteľ /4 vás dá na 33.33MHz pri 133MHz; deliteľ /5 pri 166MHz.
Niekedy vás kopne na troška nižšiu rýchlosť. Napríklad deliteľ /4 u 124Mhz.
Je všeobecne dobré mať MoBo, ktorá toto zvládne, obzvlášť pokiaľ váš procesor ide pretaktovať na ďalšiu hlavnú freq.
Ako veľmi sa dá pretaktovať FSB bez problémov?
Je ťažké dať zaručenú odpoveď na túto otázku. Nie je jediná odpoveď. Záleží na každom z komponentov a tiež na ich súhre. Každý systém je rozdielny.
Väčšina ľudí však nemala problém s FSB zvýšenou okolo 10%. Pokiaľ FSB stúpne o 20%, viac a viac systémov začína padať. Dostať sa nad 20% vyžaduje veľké šťastie.
Ktoré komponenty idú dobre pretaktovať?
Zase sorry, ale nie je to také jednoduché. Môžete mať napríklad dva pevné disky, rovnako vyrobené, rovnaký mode, všetko rovnaké a jeden spadne keď je pretaktovaný a
ďalší ide pretaktovať o 30%. Aj na rovnakom počítači.
Všeobecne, komponenty lepších značiek idú lepšie, ale nemusí to vždy platiť.
Čo sa môže stať keď pretaktujem jedno z týchto priveľa?
Dobrá správa je, že pokým nespravíte niečo naozaj veľmi bláznivé a nebudete mať veľkú smolu tak zariadenia nebudú pracovať správne alebo počítač nenaštartuje, pokiaľ nezmeníte nastavenie.
Zlá správa je že pretaktovaný pevný disk zničí údaje, ktoré na sebe mal. Toto sa však často nestáva, ale môže. Pokiaľ máte na disku niečo čo by ste nechceli stratiť zálohujte to (pred skúšaním zmeny FSB).
Je ešte niečo čo mi môže zabrániť zvýšiť FSB?
Áno. Pretaktovaním FSB tiež zvýšite rýchlosť na akej bežia pamäte. Za svoje lacné RAMky zaplatíte, keď zistíte, že nebežia na 150 alebo 160Mhz. Nekvalitné RAMky sú pravdepodobne najčastejší problém pri zdvíhaní FSB.
Keď ich pretaktujete viac než zvládnu môže vám počítač náhodne mrznúť a padať. No a pokiaľ ešte viac, počítač
zamrzne už počas bootovania.
Markoff@szm.sk
Zdroj: www.overclockers.com
Pridať nový komentár