EN

Vyberáme operačný systém v televízore

Jednou z otázok, ktorú si položíte pri voľbe televízora okrem jeho kvalitatívnej stránky obrazu, je jeho softvérová stránka. Väčšina používateľov chce od svojho smart televízora – Youtube, Netflix, Facebook či Twitch. V súčasnosti najpoužívanejšie systémy sú Roku TV, Fire TV, WebOS, TizenOS, Linux (a jeho derivácie pre TV) a Android TV.


Úvod

Ako prvé sa spolu pozrieme na operačný systém Tizen.

Operačný systém Tizen využíva Samsung v jeho smartTV. Je pomerne jednoduchý na používanie a umožňuje rýchle prepínanie volieb. Plusom je veľmi dobrá optimalizácia avšak systém trpí na nedostatok aplikácií. Hlasové ovládanie je síce k dispozícii ale nie pre češtinu či slovenčinu. Systém sa dá rozpoznať tak, že sa hlavné menu zobrazuje v 1/3 obrazu. Sklame ale slabá ponuka aplikácií. Na druhej strane je prítomný je samozrejme Netflix, HBO Go či TV SME. Poteší tiež Spotify a integrácia SteamLinku pre vzdialené hranie z počítača. Samsung má integrovanú tiež aplikáciu Skylink LIVE. Niekoho poteší aj prítomnosť niekoľkých hier. 

Zdroj: Samsung YT

Plusy

Mínusy

Výborná optimalizácia

Málo aplikácií

Dobrá podpora aplikácií pre Slovensko

 

Spotify, SteamLink, Skylive LIVE, HBO GO, Apple TV

 

Rýchlosť UI

 

V niektorých lacnejších televízoroch od SONY či Phillipsu nájdete Linux. Ide o prehľadné prostredie, ktoré sa náramne podobá na ovládanie u starých televízorov (aspoň v prípade Phillipsu). So svižnosťou je to prekvapivo horšie a je cítiť slabší hardvér ako aj odozvu systému, môže sa samozrejme líšiť od TV. SONY využíva ako prehliadač Operu a prostredie je celkovo viac „omaľované“. Nevýhodou je pomerne obmedzený obchod s aplikáciami, kde nájdete skôr zahraničné aplikácie a lokálne absentujú. Samozrejmosťou býva ale Netflix či Youtube. U týchto televízorov býva väčšinou slabá podpora – opravujú sa skôr chyby systému než pribúda možností. V obchode nájdete niekoľko jednoduchých hier. Prehrávanie médií z externého zdroja má na starosti integrovaný prehrávač a ten prakticky nejde meniť. Ak teda určitý formát prehrávač nepodporuje, máte skrátka smolu. Poteší aspoň natívna podpora pre DLNA.

Plusy

Mínusy

Stabilita systému

Pomalšia odozva

Prehľadnosť a jednoduchosť systému

Obmedzený výber aplikácií v obchode

Netflix, Youtube

Prakticky nulová podpora SW len základné aktualizácie

DLNA a slušné možnosti prehrávania médií

 

Menej známy operačný systém je Amazon Fire TV Edition. Tento systém je dnes integrovaný prakticky len do zariadení Amazonu, televízorov Toshiby, GRUNDIG a JVC. Poteší integrácia Amazonu Alexa a podpora Google Asistenta. Aplikácie sú dostupné prostredníctvom Amazon Appstoru. Google Play Store žiaľ dostupný nie je, aj keď sa jedná o vysoko modifikovaný Android. Zručnejší ale môžu toto obmedzenie obísť a inštalovať aplikácie s formátom „apk“ neoficiálnou cestou, tzv. side-loadingom. Poteší prehľadný a rýchly systém, ktorý býva často aktualizovaný. Samozrejmosťou je Netflix, Prime Video či Youtube. S týmto systémom sa na našom trhu len tak nestretnete.

Zdroj: Phillips YT

Plusy

Mínusy

Android-based

Neprehľadné ovládanie

Možnosť inštalovať aplikácie „apk“

Horšia odozva systému

Integrovaný Amazon Alexa a Google Asistent

Limitované množstvo aplikácii cez Amazon obchod

HBO, PlayStation Vue, NETFLIX a Prime Video, Apple TV

 

Jeden z najprepracovanejších je systém WebOS, ktorý využíva na svojich televízoroch LG, môžeme povedať, že je také dieťa LG. Je jednoduchý na používanie – aj v tomto prípade sa UI prekrýva so zobrazovaným obsahom na TV.  Všetko sa skrýva pod tzv. Launch Barom – video-vstupy, aplikácie či nastavenia. Systém je vyvíjaný už 6. rok. Aj vďaka tomu sa môže WebOS pýšiť veľmi dobrou aplikačnou podporou – v základe Amazon Prime Video, Netflix, HBO Go (na TV od roku 2015) či Skylink Live TV, ktorý bol integrovaný pred rokom (na TV od roku 2016) alebo taký Skype. WebOS podporuje tiež prehrávanie 360° videí. Zaujme tiež podpora BT zariadení, viete si tak pripojiť myš či klávesnicu. Nechýba podpora Miracast.

Zdroj: Tech Watcher YT

Plusy

Mínusy

Vlastný operačný systém na mieru

Nie príliš prívetivé UI

Výborná podpora lokálnych aj zahraničných aplikácií

Iba na LG TV

Možnosť pripojiť BT reproduktor

 

Miracast

 

Ďalším menej známym systémom, avšak u cenovo dostupných televízorov je Roku TV. Ten nájdete v TCL, Hisense či Sharp TV a dokonca u vybraných modelov ho môžete aj nás aj u TV od Philipsu.  Hlavnou doménou je absolútne najlepšie vyhľadávanie z pomedzi všetkých systémov – ako naprieč televízorom tak aj na webe. Poteší tiež veľké množstvo aplikácií či výborná rýchlosť (modely 2019/2020!). Čo ale zamrzí je kvalita aplikácií, nevýhodou je tiež viditeľná orientácia na čínsky trhveľké množstvo aplikácií je v čínštine alebo sú určené pre čínskych používateľov. Systém je aj v tomto prípade veľmi prehľadný – všetko je logicky rozdelené do kategórií a nemusíte nič zdĺhavo hľadať, napríklad na rozdiel od Androidu. Veľmi dobre funguje aj mobilná aplikácia a môžete tak ovládač úplne zahodiť. Niekoho môže potešiť aj podpora Apple TV, ktorou sa môže pýšiť len Samsung, Fire TV a práve Roku TV (+ vybrané Sony Android TV a LG). Ako som už spomenul, lokálna podpora aplikácií prakticky neexistuje.

Zdroj: Roku TV YT

Plusy

Mínusy

Vyhľadávanie v systéme a na webe

Limitovaný výber televízorov

Výborná odozva systému a jeho prehľadnosť

Nemožnosť inštalovať aplikácie 3. strany

Logicky usporiadané MENU

 

Množstvo aplikácií vrátane Apple TV

 

Keď si uvedomíme, že Panasonic a SONY boli v minulosti jeden z dvoch hlavných predajcov TV na našom trhu, asi vás neprekvapím ak poviem, že Panasonic smartTV éru zaspal. Operačný systém je vlastne jeho nočnou morou. Za niekoľko rokov už zmenil mnoho operačných systémov – od jednoduchých založených na Linuxe s názvom Viera Cast a Viera Connect potom dlhé roky držal pri živote prakticky mŕtvy Firefox OS TV. Novinkou je My Home Screen. Musím ale zdôrazniť, že vývoj Firefox OS zabila samotná Mozilla. My Home Screen je v podstate rebrandovaný Firefox OS a tak Panasonic nezačal s vývojom od nuly. Systém nepodporuje multitasking avšak exceluje v rýchlosti a jednoduchosti. Dizajn verzie 3.0 je až fádny. TV generácie 2019/2020 so systémom v4.0 je modernizovaný a od verzie 3.0 sa výrazne líši. Poteší tiež veľkou možnosťou prispôsobenia hlavnej ponuky. Oceňujem podporu Bluetooth externých reproduktorov či slúchadiel. Pripomínam, že audio cez BT nevie ani Android! V novej verzii nechýba už integrovaný Netflix či Amazon Prime. Pred pár mesiacmi pribudla tiež podpora Skylink Live TV na TV vyrobených od roku 2019. Zdôrazňujem, že HBO Go TV nepodporuje.

Zdroj: Panasonic YT

Plusy

Mínusy

Excelentná rýchlosť a jednoduchosť systému

Nepodporuje HBO GO + slabšia podpora softvéru

Veľké možnosti prispôsobenia

Nemožnosť aktualizovať verziu 3.0 na 4.0

Možnosť pripojiť BT reproduktor

Neistá podpora zo strany výrobcu

 

 

Huawei Honor má tiež vlastnú radu televízorov Honor Vision a Vision Pro. Tie sú postavené na systéme HarmonyOS – optimalizovaný je ale pre čínsky trh a oficiálne televízor na našom trhu nejde ani aktivovať. Poslednou firmou je Vizio TV s jej vlastným systémom.

Prikladám zaujímavé video od Linusa:

Zdroj: Linus Tech Tips YT

Absolútne najrozšírenejší a najprepracovanejší systém je Android, tomu bude venovaná nasledujúca kapitola.

Komentáre (31)
fela

Smart TV majú dva zásadné nedostatky:
1. Ako sa zistilo (čitateľ si ľahko dohľadá sám), niektoré Smart TV (najmä Samsung) neprekročili tieň modernej doby a tiež posielali informácie o užívateľoch tretím stranám. Navyše Samsung mal aj seriózny problém, keď aj pri zdanlivo vypnutom televízore mal aktívny mikrofón.

2. Aktualizácie. Poznám ľudí, ktorí vymenili TV len preto, že už Youtube proste nešiel, alebo sekal obraz či zvuk. Proste mizéria.

Riešenie: Externá napr. Androidová skrinka, pripojená cez HDMI. Je to lacné a v podstate je to plnohodnotný počítač, s ktorým sú možnosti obrovské. Je možné k tomu pripojiť klávesnicu či myš, má to tlačový server atď., takže sa dá v prípade potreby použiť aj ako normálny počítač.
Nevýhodou je, že je to (hoci malá) skrinka navyše a ďalšie diaľkové ovládanie na stole.

Ján Kisty

1) máte pravdu
2) to máme spomenuté

Ladislav Lučivjanský

Na skylink tv uz netreba Kodi.
Staci si poslat z google play aplikaciu do TV.
Funguje to super. Skoda ale, ze sa to neda namapovat na vstup ako sledovani.tv

Ján Kisty

Vďaka za tip. Takže sa zrejme pripravuje aj podpora.

Gombi

Ahoj môžeš mi bližšie napísať ako to môžem poslať z Google play do TV?

Ladislav Lučivjanský

Na facebook pc sk k tomuto clanku som pripol screenshot.
Staci ist na play.google.com, najst skylink aplikaciu vybrat zariadenie a poslat do TV. Ta sa nainstaluje a po instalacii staci naskenovat qr kod a inlhned sa to aj prihlasi.

Peter

sledovani.tv - aplikaciu ma v zaklade MyHomeScreen od Panasonicu

naj

ale zabudol si napisat ci aj pre sony bravia maju kod

Michal

To, čo píšeš je blbosť. Keď funguje Skylink Live TV na Tvojom televízore bez Kodi, neznamená to, že to funguje na všetkých televízoroch.

Matej

jeden mensi postreh k Android TV:
Ked mate sparovany televizor, ktory ma Android TV s google home reproduktorom, nie je mozne televizor zapnut cez hlasovy povel. Az ked je TV zapnuty az potom je mozne ho ovladat hlasom. Samozrejme vsetko v TV bolo nastavene spravne (ako napr. vypnuty power saving mode na wifi adapteri ... atd). Otestovane na TV znaciek Thomson a TCL (ostatne znacky su mozno OK) Je to mozno drobnost, ale prave preto si taketo smart zariadenie kupujem , aby som si mohol hlasom pustit medialny obsah a nie zapinat TV rucne. Az klasicky Google Chromecast podporoval tuto feature (potom je vsak zbytocne kupovat smart tv ked clovek musi pripajat externu krabicku)

Ján Kisty

Natívnu podporu má tuším len Android 9.0, skúšali ste to tam?

Gamer

Sony TV sa zobudi zo standby cez Google home. Staci dokinca s Android verziou 7.

Ladislav Lučivjanský

Moj philips napr. nema podporu zapinania/vypinania tv cez google assistant.

Michal

Ja mám s televízorom Thomson resp. TCL poväčšine negatívne skúsenosti. Zdá sa mi, že konštruktéri firmy nikdy televízor nemali. Ja som mal veľa televízorov, aj teraz mám v izbe až štyri, ale ten najnovší je najhorší. Proti televízoru Thomson mám viac ako 20 výhrad, ale tou najväčšou je teraz to, že mi nevydržal ani tri roky.

Admiiin

kúpil som pred mesiacom android TV TCL ale hneď na druhý deň išiel naspäť do obchodu (našťastie kúpený cez online, takže možno vrátiť do 14 dní) a to len preto, že nemal Skylink a nedal sa ani do inštalovať. Celkovo ponúka android aplikácií mizerná a väčšina za mesačné poplatky. Takže nikdy viac už okresný android, samozrejme to sa človek dozvie až keď to vyskúša, inak si každý myslí že keď android tak nainštalujem čokoľvek z Google play, bohužiaľ android TV je len pomenovanie a so skutočným androidom to nemá absolútne nič spoločné.

miroh

Nemožnosť pripojiť BT reproduktor,... ako minus hmmm

Ján Kisty

občas potrebujete pripojiť slúchladlá cez BT

šmajdova_manka

mám BT slúchadlá pripojené k 58PUS7304. všetko funguje ako má, problém nie je v androide.

Ján Kisty

model?

Bob

LG už má app aj na Apple TV+

Ján Kisty

Vďaka za info.

Gamer

Nuz ked by ste vyskusali Sony z Android 7 alebo 8 , tak by ste zistili ze nic nie je spomalene ( samozrejme rychlost telefonu nedosiahne) avsak idu hry , KODI , HBO , Netflix , Filmobox , Amazon Prine , Android Skylink TV nativna aplikacia (nie plugin pre KODI). Samozrejmost je screen mirroring a od verzie 8 aj pre Apple zariadenia.. Hlavnou vyhodou ze vsetky aplikacie su pravidelne updatovane Googlom. Cize nemoze sa stat ako na inych neAndroid telkach ze vam od jedneho dna nejde ani zakladny youtube. A bud sa uz vobec nerozbehne alebo v najlepsom po tyzdnoch. Takisto spolupraca s Google Home . Staci povedat aby ste povedali nazov pesnicky a ze ju chcete spustit na TV tak Google Home spusti telku a prehra Vam ju . Samozrejme si mozete povedat ci z youtube alebo spotify . TV taktiez vyhladava v slovencine. Takze ak telke poviete pri aplikacii Youtbe ze chcete napriklad relaciu Kredenc . Tak poviete Kredenc a mate ju. Lepsi smart TV nepoznam.

Miloš

Dá sa nainštalovať skylink aj do tv hisense??? Ďakujem za radu

Ján Kisty

To záleží od modelu, ako som písal.

Parazit Joker

Keď vezmem do úvahy, že tablet, smartfón a tlevízor je dnes vlastne to isté - akurát z neznámého dôvodu dávajú "rádio" (GSM/GORS/LTE/5gen telefónny modul - čo už je dnes len jeden lacný integrovaný obvod) len do smartfónov a skutočné veľké obrazovky len na televízory (aj keď smartfóny sa im už začínajú približovať). Ale inak je to stále ten istý ARM procesor (lebo Micorosoft a Intel sa z nejkého neznámeho dôvodu rozhodli spáchať samovraždu - čo sa im už zrejme aj podarilo - akurát to skrz bublinu kvantitatívneho uvoľňovania zatiaľ nie je vidieť :( ďalej RAM, ROM a nejaký maticový display - bohužiaľ stále nie holografický - hoci by už bolo načase. Jediný rozdielmedzi nimi je SW. Ja síce televíziu už roky nepozerám (vôbec) ale televízor samozrejme mám, aby o mne nepovedali, že som úchyl (a tak mám aj projekčnú) - ale používam to výhradne na prezentovanie vlastnej tvorby a prípadne nejaké backgroundové animácie. Nuž tak je to stále zapojený na staré dobré Intel/Windows PC (s operačným systémom na ktorý už zaručene nikdy nepríde žiadna ŠtB aktualizácia - pod priehľadnou zámienkou "security/safety") . Nejde to síce ovládať hlasom, ale ani ma to nešpehuje - tak ako ma už nešpehuje Microsoft Windows Phone - lebo tí trkvasi sa sami odpojili ;) Ale to je vlastne SUPER :) Lebo furt lepšie, ako trčať vo vyšetrovačke za úniky z Bentley iPhone ;) By ma zaujímalo, či som jediný, alebo už v skutočnosti tvoríme mlčiacu väčšinu ?

jano A

Vie niekto poradiť smart TV,ktorý umožňuje súčasné používanie reproduktorov v TV aj slúchadlá
cez slúch.výstup resp BT?

Ján Kisty

Android TV (napr. Phillips) vie súbežne slúchadlový výstup a reproduktory. Niektoré TV s Androidom údajne BT slúchadlá pripoja ale oficiálne to nejde.
Toto napr. uvádza SONY: You can pair some wireless headphones, speakers, or soundbars to your Android TV™ through a Bluetooth® connection, however, the devices must be compatible. There are a few ways to check this.

stenli77

thomson 55ue6400 podporuje skylink live ak nie da sa to tam dostat cez kodi dakujem

Jozef 64

Mám tv Philips s operačným systémom Saphi podporuje nejakú slovensko- českú televíziu live vysielanie?.

peterd1

Dobrý deň, kúpili sme LG OLED48A1 (2021) s OS WebOS 6.0 a ani za ten svet sa tam nedá nainštalovať aplikácia Skylink CZ, Skylink SK tam bezproblémov funguje a vieme ju nájsť v knižnici aplikácií, teda stiahli sme si ju tam, ale Skylink CZ nepozná... Ako by som ju tam vedel plnohodnotne dostať...? Za prípadnú radu vopred ďakujem. Kontakt: peterd1@centrum.sk

Ondrej

Treba zmeniť region alebo oblasť použitia na cesko v tv a potom v lg store vyhľadať skylink cz a nainštalovať a budete mať oba ale zle sa to prepina medzi cz a sk ale ide to

Pridať nový komentár
TOPlist